16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Нобеловката Аунг Сан Су Чи е осудена на уште пет години затвор поради корупција

НАЈЧИТАНО

Судот во Мјанмар ја осуди соборената цивилна лидерка Аунг Сан Су Чи на уште пет години затвор поради корупција, објави агенцијата Франс прес, повикувајќи се на извори блиски до случајот.

Во овој дел од судењето, 76-годишниот добитник на Нобеловата награда за мир беше обвинет за примање поткуп од 600.000 долари и повеќе од единаесет килограми злато од поранешен функционер во регионот Јангон.

Таа ги негира сите обвиненија.

Аунг Сан Су Чи беше соборена со државен удар во февруари минатата година и оттогаш е во затвор.

Таа претходно беше осудена на шест години затвор за процесите против неа.

Во државен удар на 1 февруари 2021 година, безбедносните сили на Мјанмар убиле повеќе од 160 демонстранти, а околу 13.000 луѓе биле уапсени, според локалните невладини организации на Здружението за помош на политички затвореници.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО