2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Ни претстојат уште потопли денови, ќе заштедиме на парно

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ви ја пренесуваме временската прогноза на нашиот метеоролог Ти Блажевиќ.

Во поголем дел од земјава е умерено до претежно облачно, а покрај облачноста во внатрешноста има и локални појави на магла, на одредени делници видливоста е намалена, предупредуваат од Хрватскиот авто клуб. Невремето и утрово ги отежнува возачите, забрана за сообраќај е на сила и на дел од магистралниот Јадранска:

„Поради ветрот забранет е сообраќај на Јадранската магистрала (DC8) помеѓу Нови Винодолски и Сењ за двокатни автобуси, возила со камп приколки и мотоцикли (Иста група возила).

Во останатиот дел од денот невремето ќе слабее, но потоа кон вечерта повторно ќе зајакне, под Велебит треба да очекувате невреме!

Во четврток ќе биде делумно сончево, но не целосно стабилно. Локално во внатрешноста има можност за слаб дожд, а поради поместување на циклонот појужно, во јужниот дел на централниот дел на Јадранот може да има и проодни врнежи пропратени со грмежи. Локално е можно неверство.

Што се однесува до температурата, нема поголеми промени, сепак останува релативно топло.

И покрај жештините, локално во петок може да има слаб дожд, но во повеќето области ќе биде барем делумно сончево.

Следете N1 преку апликации за Android | iPhone/iPad и социјалните мрежи Twitter | Фејсбук | Инстаграм.

Викендот насекаде е претежно сушен, претежно сончево, вистинско топло лето, кое ќе продолжи и во новата недела, барем така покажуваат прогностичките материјали во моментов. Пп се треба уште малку да се загрее.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина американската актерка Лиза Лоринг

Почина американската актерка Лиза Лоринг, која го играше детскиот лик среда Адамс во оригиналната телевизиска серија Адамс во 1960-тите. Таа имаше 64 години. Според...

Дали ќе се исценираат инциденти, прашува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ и владата да одговорат дали зачестените бегства од затворите се смислено сценарио во коешто побегнатите се пуштени да предизвикаат инциденти во државата на...

Финската полиција нема да дозволи палење на свети книги како Куранот на јавни места

Финската полиција најави дека нема да дозволи палење на свети книги како Куранот на јавни места. Според финските медиуми, кои се повикуваат на новинската агенција...
spot_img
spot_img
spot_img