3.3 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Никој не го користи трикот со тенџерето и капакот, но тој е толку генијален

НАЈЧИТАНО

Кога се готви нешто во тенџере, секоја домаќинка користи капак бидејќи овој начин на подготовка е побрз, се штеди енергија и пареата не ги уништува кујнските елементи, а исто така и кујнскиот шпорет помалку се валка.

Вообичаено, кога сакате да проверите дали некое јадење е сварено, го отстранувате капакот и го ставате на страната на елементот, а потоа од него истекува вода или сос и ја валкаат работната површина. Или држете го во едната рака, додека со другата мешате, и ќе признаете, воопшто не е згодно или практично, пренесува Danas.rs.

Сепак, постои еден трик со капакот за кој ретко кој знае, а ќе ви помогне многу и нема да извалкате ништо. Кога сакате да го извадите капакот за да го промешате или вкусите садот, не го ставајте на работната површина, туку ставете го капакот на рачката од тенџерето.

Скоро секое тенџере има способност да го направи тоа, а како изгледа тоа можете да видите во виралното видео од популарната социјална мрежа TikTok.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО