25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Никој нема право да ја исклучи земјата од организацијата

НАЈЧИТАНО

Кина ја оквалификува Русија како „важна членка“ на Г20, откако САД го покрена прашањето за нејзино исклучување од групата 20 најразвиени земји во светот, по инвазијата на Украина.

– Г-20 е главниот форум за меѓународна економска соработка – изјави за новинарите портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

– Русија е важна членка и ниту една членка нема право да исклучи друга, потенцираше тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО