3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Николоски до Ковачевски – Најдоцна на пролет мора да има предвремени парламентарни избори

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најдоцна на пролет мора да има предвремени парламентарни избори за новата власт да се спреми и организира и спремно да ја дочека зимата во 2023 година, како би се намалиле економските последици и би можело стопанството да се врати во нормала и да се врати животниот стандард на граѓаните – изјави денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски по конференција на тема „Енергенсите и економската криза и улогата на парламентот“. Конференцијата е во организација на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во соработка со шведската фондацијa Јарл Хјамарсон, официјална фондација на Умерената партија на Шведска, која од скоро го има премиерот на Шведска.

Николоски потсети дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе сет закони и законски измени со кои предлагаме мерки за намалување на енергетската криза и економската сиромаштија.

– За жал не гледаме голема респонзивност и затоа најдобар начин да се реши оваа криза се брзи предвремени избори, најдоцна пролет 2023 година. Затоа што не смееме да заборавиме дека кризата ќе е малку подолга, и дека доаѓа уште потешка зима, а тоа е зимата во 2023 година.

Ако оваа година некои од земјите успеаја да ги наполнат резервите со гас и колку толку да има некакво производство на електрична енергија, со вакви високи цени сепак го има, големо прашање е што ќе се случува во текот на 2023 година и затоа не смее неспособна влада која нема одговори за економските проблеми на граѓаните да остане на власт цела година – рече Николоски.

За случајот со издадениот пасош на украинскиот бизнисмен Онишченко пратеникот Николоски рече дека е нарушена безбедноста на Македонија и загрозен е меѓународниот имиџ на земјата, па затоа треба да има одговорност на три нивоа, кај Димовски, Спасовски, како и кај премиерот Ковачевски

– Јас тврдам дека основна причина зошто овој пропуст се случи е неспособноста и корупцијата. Безбедносните служби се полни со луѓе кои се неспособни и луѓе кои се длабоко корумпирани. Наместо да се занимаваат со заштита на уставно-правниот поредок на Македонија, се занимаваат со криминал, со уценување бизнисмени и со следење на опозицијата. Затоа ги донесоа безбедносните служби да бидат на потсмев, но исто така и да ја загрозат безбедноста на Македонија и меѓународниот имиџ – изјави Николоски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img