16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Никогаш не ги правете овие работи откако сте изгорени од сонце

НАЈЧИТАНО

Во случај да изгорите од сонце, никогаш не треба да го правите ова.

Не носете тесна облека
По изгореница, мора да ја оставите кожата да дише. Не смеете да носите облека што ве стега, бидејќи во тој момент телото се обидува да се опорави од траумата и му треба малку воздух и простор, вели д-р Шерин Идрис, пишува The Healthy.com, пренесува Ordinacija.

Не користете вазелин со алое вера
Алое верата има антивоспалителни својства и е добра за кожата после сончање или за изгореници. Но, бидејќи некои други состојки често се додаваат, погрижете се да користите 100 проценти алое вера бидејќи адитивите можат само да ја иритираат кожата.

Не прескокнувајте вода за пиење
Водата е секогаш важна, особено во вакви времиња. Бидејќи изгорениците ќе предизвикаат болка, но и ќе ја извлечат целата вода од телото кон кожата, мора да пиете многу вода. Лекарот забележува дека можете да користите било која течност освен вода, само не заборавајте за тоа.

Не покривајте изгореници со пудра
Ова е нешто што никогаш не треба да го правите бидејќи кожата треба да дише. Покрај тоа, сунѓерите за шминка често имаат еден тон нечистотија на нив, што ја зголемува можноста за инфекција.

Не ја лупете кожата
Лупењето на кожата исто така може да биде знак за нешто посериозно, но ако сте поминале премногу часови на сонце, веројатно тоа е лупење како резултат и не треба да паничите. Кожата ќе се опорави, а самиот пилинг е процес на закрепнување. Она што треба да го направите е да дозволите кожата сама да се лупи, не правете го тоа сами.

Не користете крема што содржи алкохол
Кога нанесувате крема или алое вера за изгореници, внимавајте да не содржи алкохол, бидејќи ќе ги уништи природните масла на кожата.

Не користете крема за сончање што содржи хемикалии
Секогаш кога сте изложени на сонце, мора да користите крема со заштитен фактор. Она на што треба да обрнете внимание е дека нема хемикалии кои ќе ја иритираат кожата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО