7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Никаде веќе не е евтино: Колку плаќаат соседите за јајца, месо, масло и гориво?

НАЈЧИТАНО

Маслото, јајцата, брашното никогаш не се поскапи, а одеднаш палачинките се луксуз. И не само во Хрватска.

Поскапо е и во Чешка, палачинките сега чинат колку нас, околу 40 куни. Пилешкото не е како порано.

„Сега килограм пилешки гради е 80 круни или 50 куни. Нема замена за намирниците. Пилешкото е најевтиното месо. А како што гледате, пилешкото речиси исчезнало во продавниците, фрижидерите се празни“, истакнува Јан Котек од Чешка.

Иако цената на маслото им е најмалку, па плаќаат по 15 куни за литар, Јан вели дека се повеќе Чеси пржат скапо пилешко во евтини масти. Страдаат затоа што имаат висока стапка на инфлација од 14,2 отсто. Во “земјата” се уште не се пржи во масти, но порастот на цените не ги заобиколи. Нивната инфлација е 6,9 отсто, пишува RTL.

„И во Словенија храната поскапе. Според податоците на Централниот завод за статистика, само во април годинава цената на нафтата пораснала за седум отсто. Поскапуваат месото, зеленчукот и лебот“, вели словенечката новинарка Сандра Боршиќ.

Лебот е скап во пекара, не е многу евтин и дома. Унгарците и Србите купуваат најевтино брашно. Јас и Словенците купуваме брашно за 6 и пол куни. Додека Италијанците, Австријците и Германците трошат и до 13 куни. Најскапото брашно во моментов го купуваат Швајцарците, ги чини речиси 18 куни.

Храната сепак некако, но струјата и бензинот не – во Ирска јајцата се 20 куни, нафтата се уште е евтина 11 куни, но проблемот е што ирскиот холдинг годинава испраќа поголеми сметки.

Ана-Марија Хота од Даблин тврди: „Струјата и гасот се поскапи за 20 до 30 проценти. Овде можете да ја смените фирмата од која добивате гас или струја, ние ја менуваме секоја година. Годинава нашите сметки за гас и струја ќе пораснат и до илјада евра годишно. Бидејќи ја сменивме фирмата, ќе заштедиме 500 евра“.

Што е со горивото?
Литар бензин е најскап во Германија, речиси 16 куни. Во Италија нешто помалку, околу 13 куни, Словенците плаќаат помалку за литар од нас, помалку од 12 куни, а Унгарците точат најевтиниот бензин околу 9,50 куни.

„Во Словенија пред само десет дена литар бензин го плативме во евра и 70 центи, за литар дизел евро и 86 центи, што беше навистина премногу. Беше премногу за транспорт. Пред една недела, во вторник, словенечката влада го регулираше дизелот и бензинот. Вакви цени ќе бидат следните три месеци, односно до 10 август“, вели Боршиќ.

Поскапо е и во Австрија, стапката на инфлација им е 7,2%, што е сепак пониска од кај нас.

„Корпата драстично поскапе. Неделната кошничка би рекла дека ми се покачила за 12 или 15 евра, а месото не го вклучувам, во мојот случај тоа се однесува на овошје, зеленчук и млечни производи“, вели Јелена Багариќ од Австрија.

Хрватска е сред никаде, има полоши од нас, има и подобри. Јајцата сепак плаќаме 17 куни, додека со Австрија пакување од 12 јајца достигнува цена и до 40 куни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО