16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Не се срамете: Проверете ја столицата и навреме откријте рак на дебелото црево

НАЈЧИТАНО

Дебора Џејмс, на која и беше дијагностициран рак на дебелото црево на 40-годишна возраст, им порача на сите да ја проверат столицата како дел од кампањата за подигање на свеста за оваа болест.

Како да се забележи рак на дебелото црево?
Постојат три главни работи на кои треба да внимавате:

Крвта во вашата столица која се појавува без очигледна причина – може да биде светло црвена или темно црвена

Промена на начинот на кој вршите нужда, како на пример почесто одење во тоалет

Чувство на абдоминална болка или надуеност

Ако ги имате овие симптоми не мора да значи дека се работи за рак на дебелото црево, но би било паметно да се обратите на лекар доколку ги забележите три недели или подолго.

Ова значи дека тие можат да се проверат брзо и лесно. Колку порано се дијагностицираат карциноми, толку полесно се лекуваат.

Како можам да го проверам столот?
Добро погледнете што излегува кога одите во тоалет и не се срамете да зборувате за тоа.

Треба да внимавате на крв во столицата, како и на крварење.

Светло црвена крв може да дојде од отечени крвни садови (купишта) во преминот на грбот, но може да биде предизвикана и од рак на дебелото црево.

Темно црвена или црна крв во столицата може да дојде од цревата или желудникот, а исто така може да биде причина за загриженост, пишува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО