17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Не претерувајте: Кои суплементи да ги консумирате пред, за време и после тренингот?

НАЈЧИТАНО

Сите знаеме колку е важно да се храниме правилно и умерено; особено ако ја гледаме исхраната во контекст на тренингот.

Секако, покрај диетата, постојат и додатоци во исхраната кои можат да ни го олеснат тренингот и да ни помогнат што побрзо да се опоравиме од него. Но, оваа шума од суплементи може да биде збунувачка бидејќи гледајќи ги сите овие реклами, имаме чувство дека сè е важно и дека не е можно да се тренира без „ова“ или „она“.

За наша несреќа, многу од овие „магични додатоци“ не ја докажаа недвосмислено нивната вредност, но резултатите многу варираат од истражување до истражување. Такви се, на пример, BCAA амино киселините, за кои производителите тврдат дека се незаменливи доколку сакате да постигнете квалитетен напредок, а резултатите од истражувањето се барем збунувачки и не ја поддржуваат теоријата за неопходноста на овој додаток.

Вистината е дека ако имате правилна и разновидна исхрана и не сте спортист кој тренира 5+ часа дневно, суплементите се повеќе како „шлаг на тортата“; тие го користат, но можете без нив. Затоа не треба да верувате во се што ви се сервира од излог и да размислувате за суплементи кои навистина ќе направат разлика во вашиот тренинг.

Водич за суплементи
Секако, ова се некои општи препораки за вежбачите. Колку е поконкретна вашата цел (а вие сте поискусен вежбач), толку побогато и помудро ќе треба да биде дополнувањето, бидејќи и малите смени ќе значат многу.

Пред тренинг
Овде навистина има се, а јас лично би направил поделба на суплементи кои се користат 30 минути пред тренинг и пијалоци кои може да ги пиете непосредно пред тоа, вели Саша Сегеди, професор по кинезиологија. Креатин, комбинации на брзи јаглехидрати (за зголемување на гликозата која ни дава енергија за време на тренингот) и бета-аланин се едни од најкористените суплементи пред тренинг. Обично се прашкасти и се користат околу 30 минути пред тренинг. Пијалоците пред вежбање содржат кофеин и можете да ги пиете непосредно пред тренингот. За кофеин, само внимавајте на препораката за дневен внес, внимавајте да не биде повеќе од 400 mg на ден (на пр. еспресото обично содржи околу 50 mg кофеин, шолја кафе околу 95 mg итн.). Секако, самото кафе можете да го сметате за напиток пред вежбање, но имајте на ум дека кафето најсилното дејство го има 45 минути по консумирањето. Што се однесува до мене, би користел само креатин бидејќи е докажано корисен, вели Сегед.

За време на тренингот
За време на тренингот се потите и губите течност (вода), но и соли кои се неопходни за нормално функционирање на телото. Затоа се неопходни вода и разни пијалоци за рехидратација со електролити за да не се „суши“ или дехидрира нашето тело. Да се ​​разбереме, овде не зборувам за дехидрација како да сте на сонце 30 часа без капка вода, но дефинитивно не е паметно да вежбате без (барем до одреден степен) да ја надоместите изгубената течност. за време на него. Пијам обична вода, но мислам и дека пијалоците со додадени електролити/соли имаат свое место за време на тренингот, вели професорката.

После тренинг
Како и пред тренингот, тука може да се најде ‘се и сешто’ и секако, доколку се водиме од реклами, добро би било да искористиме се што е понудено. Сепак, ќе ја поедноставам приказната и ќе ги поставам работите вака. За време на тренингот ги „оштетувате“ мускулните влакна, а аминокиселините/протеините се тие што го „поправаат“ (и го згуснуваат, така што вашата мускулна маса расте и се намалува поткожното масно ткиво). Во таа смисла, би го издвоил протеинот од сурутка, кој дефинитивно ќе ви ги врати вложените пари, односно добро ќе делува на закрепнување на уморните мускули. Слободно можете да консумирате и Л-глутамин (несуштинска аминокиселина) која прави многу добро во вашиот организам, а исто така не спаѓа во сферата на суплементи со недокажана ефикасност, рекол Сегед, пренесува Ординација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО