5.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Не е само вода: три пијалоци што можете да ги пиете дури и кога сте на диета

НАЈЧИТАНО

Водата е секогаш најдобриот избор за да ја задоволите жедта, но не мора да ја пиете само ако сте на диета.

Да бидеме искрени, понекогаш вкусот на водата едноставно не го задоволува нашето непце, а ако ви се допаѓа и течноста што ја пиете по вкус, не посегнувајте по засладени и газирани пијалоци и зашеќерени кафиња. Не само што ќе го забави процесот на слабеење, туку ќе го оштети и вашето здравје. Но, нема причина за паника – постојат пијалоци кои ќе ве задоволат и кои нема да внесуваат премногу калории.

Нутриционистот Бил Бредли и нутриционистот Аманда Лејн откриваат кои три пијалоци се најдобрата опција за нив.

1. Зелен чај
Кога станува збор за здрав пијалок кој ќе го поттикне вашиот метаболизам, зелениот чај е можеби најдобрата опција. Не само што е богат со антиоксиданси и нема калории, тој е полн со здравствени придобивки за телото, па затоа се смета за најдобар пијалок за луѓето кои се на диета. Антиоксидансите содржани во него го забрзуваат разградувањето на мастите и го забрзуваат метаболизмот. Кофеинот во него ќе ви даде и енергија, па ќе ви биде полесно да го правите секој тренинг. Содржи и антиинфламаторни својства кои помагаат во борбата против ракот.

2. Газирана вода со вкус
Уште една вкусна опција без калории за секој кој е на диета. Лејн советува да го изберете овој пијалок доколку броите калории бидејќи не ги содржи, а можете да го носите насекаде. Тоа е одлична опција за секој кој сака да пие многу вода, но нема вкус во неа. Покрај тоа, денес има многу верзии и различни вкусови на вода, па нема да имате проблеми да го најдете највкусното за вас.

3. Сок од зеленчук
Ако сакате сокови, наместо овошни сокови, одберете сок од зеленчук, особено ако се обидувате да ги изгубите вишокот килограми. „За разлика од овошните пијалоци, зеленчукот не содржи шеќер, па затоа има помалку калории, но многу здравствени придобивки“, вели Бредли.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО