22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Несолена шега: научникот ја припишал фотографијата од салама на вселенски телескоп

НАЈЧИТАНО

Познатиот физичар Етјен Клајн се пошегува на Твитер: објави фотографија одблиску на зачинета шпанска хоризо салама и ја припиша на планетата Проксима Кентаури. Многумина го прифатија на збор, поради што не е чудно што многумина не беа импресионирани од обелоденувањето на измамата.

Познатиот физичар, директор на Француската комисија за алтернативна и атомска енергија, Етјен Клајн минатата недела сподели слика на Твитер, на која очигледно е прикажана планетата Проксима Кентаур. „Слика на Проксима Кентаури, најблиската ѕвезда до Сонцето, која е оддалечена од нас 4,2 светлосни години. Вселенскиот телескоп Џејмс Веб веќе го фотографираше. Нивото на детали …. Секој ден откриваме нов свет“, напиша тој на фотографијата.

Публикацијата беше споделена и коментирана од илјадници корисници, кои му поверуваа на научникот во неговиот збор.

И работите не се баш како што изгледаат. Во серија твитови, Клајн призна дека фотографијата е всушност зачинета шпанска хоризо салама. „Кога е час за коктел, се чини дека когнитивната пристрасност наоѓа големо задоволство… Пазете се од тоа. „Според модерната космологија, ниеден предмет поврзан со шпанското месо не постои на друго место на Земјата“, напиша тој.

Шегата наиде на слаб одзив во јавноста. „Според некои коментари, чувствувам должност да објаснам дека твитот со наводната слика на Проксима Кентаури бил шега. Да научиме да бидеме внимателни со аргументи, дадени од позиција на авторитет и со спонтана елоквентност од одредени типови“, одговори физичарот. За да го врати долгот објави фотографија од спектакуларната галаксија Cartwheel и увери дека овој пат фотографијата е вистинска.

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб е најдобриот телескоп кој некогаш бил лансиран во вселената. Во јануари оваа година, научниците на НАСА објавија дека телескопот конечно го развил и го поставил својот сензор, кој му е потребен за откривање на инфрацрвени сигнали од далечната вселена. Само неколку дена подоцна, тој успешно го постави своето главно огледало, со што ја заврши последната фаза од инсталирањето на главните компоненти и телескопот беше подготвен за научна употреба.

Покрај проучувањето на потеклото на универзумот, Џејмс Веб ќе открива и истражува и егзопланети – планети надвор од Сончевиот систем – додека ги проучува условите во атмосферата и можните траги на живот. Со своите инструменти ќе се обиде да открие елементи, како водород, јаглерод диоксид и метан, кои лесно би можеле да укажат на постоење на живот. Планирани се и попрецизни набљудувања во нашиот Сончев систем, вклучувајќи ги Марс и Европа, и ледените месечини на Јупитер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО