18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Несакани ефекти од прекумерен внес на протеини

НАЈЧИТАНО

Повеќе од јасно е дека луѓето станале опседнати со протеини. Речиси сите намирници, од пудинг до јогурт, добивале дополнителна доза од оваа хранлива материја.

Протеините го поддржуваат растот на мускулите, нè прават сити и ни помагаат да изгубиме тежина. Општата препорака е да се консумираат 0,8 грама протеини по килограм телесна тежина, но тоа зависи од полот, возраста, тежината, начинот на живот и нашите цели.

Вишокот со овој макронутриент може да има сериозни здравствени последици.

Ќе бидете жедни
Азотот се јавува како производ на разградувањето на протеините. Големите количини на азот се отровни, а можат да предизвикаат и жед, објаснува диететичарот Кејси Бјорк за Eat This Not That.

Зголемувањето на внесот на вода може да го ублажи овој негативен ефект.

Ќе имате лош здив
Многу луѓе го зголемуваат внесот на протеини бидејќи го намалуваат внесот на јаглени хидрати. И кога јадеме помалку јаглехидрати, телото црпи енергија од мастите. Иако ова е добро за стомачните мускули, барем на почетокот, не е идеално за лош здив.

Намалувањето на дневната доза на протеини и зголемувањето на количината на јаглехидрати може да го реши овој проблем, но не е на одмет да се удвои внесот на вода.

Може да се здебелите
Исхраната која е богата со протеини и ниска со јаглени хидрати на почетокот ќе ви помогне да изгубите тежина, но на долг рок всушност може да предизвика спротивен ефект, покажа една шпанска студија.

Истражувачите испитувале повеќе од 7.000 луѓе и откриле дека оние кои јаделе многу протеини имаат 90 отсто поголем ризик да се здебелат од оние кои јаделе помалку протеини.

Можете да ги преоптоварите бубрезите
Кога јадете протеинска храна, вие исто така консумирате азот, кој природно се наоѓа во амино киселините кои го сочинуваат протеинот. Кога консумирате нормална количина на протеини, вие излачувате азот. Но, кога ќе претерате со протеините, вашите бубрези ќе мора да работат понапорно за да се ослободат од толку многу азот.

На краток рок, тоа не е штетно за повеќето луѓе. Но, ако јадете повеќе протеини за време на периодот Џи, ризикот од оштетување на бубрезите може да се зголеми“, забележува Бјорк.

Може да го скрати животниот век
Според студијата објавена во „Cell Metabolism“, која следела илјадници возрасни речиси 20 години, оние кои консумирале храна богата со животински протеини имале четири пати поголема веројатност да умрат од рак отколку оние чија исхрана содржела помалку протеини.

Други го потврдуваат ова откритие. Студијата цитирана од WebMD, спроведена на илјадници луѓе, покажа дека оние чија исхрана е богата со протеини имале 66 отсто поголем ризик од смрт во текот на студијата отколку оние кои јаделе помалку протеини.

Конзумирањето повеќе протеини отколку што треба е една од најлошите навики во исхраната, која го скратува животниот век, пренесува Index.hr.

Може да се појави гадење
Бјорк вели дека кога ќе претерате со консумирање пилешко бело месо, протеински шејкови и јајца, дигестивните ензими тешко дека ќе можат да се справат со тоа, вели Бјорк.

„Тоа може да доведе до варење и гадење“, додаде таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО