2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Несаканите влакна на брадата се појавуваат со возраста: еве како да се ослободите од нив

НАЈЧИТАНО

„Секоја жена што ја познавате води доживотна битка против едно мало влакно на брадата“, напиша стенд-ап комичарката Џулија Клер, чиј твит стана вирален за многу кратко време, а жените ширум светот се поистоветуваат со оваа изјава.

Можеби еднаш ви се случило; наутро се подготвуваш за вообичаената дневна рутина, брзаш покрај огледалото, кога ќе видиш мала црна влакно која ти излегува од лицето. Оваа несакана, иритирачка појава е сосема вообичаена и нормална по влегувањето во триесеттите.

Влакната на брадата може да пораснат поради повеќе причини. Хормонална нерамнотежа, Кушингов синдром (ендокрино пореметување кое најчесто се јавува кога телото е изложено на високо ниво на хормонот кортизол), одредени лекови и полицистични јајници се само некои од нив. Во овие случаи може да дојде до прекумерен раст на косата, главно поради хормонална нерамнотежа, но зошто некои влакна се појавуваат сами од себе, дури и кога не сте склони кон влакна на други делови од телото?

Зошто растат влакната на брадата?
„Влакното на брадата или на кое било друго место на лицето или телото е сосема нормално за секого“, изјави за Self дерматологот Сузан Масик. Тие не мора да имаат врска со здравствената состојба, туку можат да се појават затоа што едноставно старееме.

Раздвоени влакна може да се појават особено кај жените во менопауза поради недостаток на естроген, но и порано. Имено, двата пола имаат и машки и женски хормони, а нивните соодноси се држат под контрола во поголемиот дел од нашите животи.

Со намалување на естрогенот, андрогените (машки хормони) би можеле да се најдат во доминантна улога. Тие имаат рецептори на фоликулите на косата и предизвикуваат влакната на главата да растат побавно и полесни со возраста. Исто така, фоликулите се уникатни за секого, а стапката на раст на влакна од фоликулите исто така варира, како и количината на случајни влакна на вашата брада. За некои ќе се појават четири или пет одеднаш, а за некои само еден.

Покрај подготовката за менопауза, промените на лицето можат да настанат и во текот на месечниот циклус низ кој поминува секоја жена. Дополнително, „вообичаено е жените да имаат погусти влакна на лицето поради хормоналните промени со зголемувањето на телесната тежина и бременоста“, изјави дерматологот Марина Передо за HelloGiggles. Сите овие фактори можат да предизвикаат нашето тело да произведува помалку естроген и повеќе андрогени. Со други зборови, единствената и примарна причина се хормоналните промени.

Дали ни е дозволено да ги отстраниме влакната од брадата?
Изгледот, должината и дебелината на влакната значително се разликуваат. Влакната на вашето тело може да се подели на два вида: влакненца, која е обично посветла, потенка и помала, и крајна коса (потемна, погуста, подолга). Ако сте загрижени дали можете да ги отстраните овие влакна од вашето лице, експертите не споменуваат никакви предупредувања или несакани ефекти, дури и кога станува збор за оние досадни мали влакна кои се појавуваат преку ноќ.

„Можеби сте слушнале дека не треба да вадите влакно бидејќи на негово место ќе порасне повеќе, но ова е апсолутно неточно“, велат експертите. Кубењето е добар и безбеден начин за отстранување, но треба да се внимава да не се стегнете додека кубете, за да избегнете воспаление и темни дамки.

Постојат многу други техники за отстранување на влакна кои исто така можете да ги земете во предвид, вклучително и депилација или ласерско отстранување на влакна, но цената за нив можеби не чини ако барате само едно залутано влакно одвреме-навреме.

„Запомнете дека постојат опции за отстранување, но ништо не обезбедува безбедно трајно отстранување на влакна. Можеби ќе треба да ги повторите третманите“, советува дерматологот Сузан Масик.

Дури и откако ќе поминете низ процедури за трајно отстранување на влакна, како што се ласерско отстранување на влакна и електролиза (трајно отстранување на несаканите влакна користејќи го принципот на електрична енергија), треба да имате на ум дека ќе биде неопходно периодично чешлање бидејќи секогаш може да никнат нови влакна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО