22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Непроценливи скапоцени камења и скапоцени камења: Пронајдено богатство наменето за кралот на Шпанија

НАЈЧИТАНО

Приказните за закопаното богатство и древните потонати бродови фасцинираат со векови, од пиратски приказни до холивудски блокбастери. Но, за тим истражувачи од Ален Експлорејшн, легендата стана реалност кога открија ризница артефакти од потоната шпанска галија стара 350 години – вклучувајќи монети, скапоцени камења и непроценливи накит што некогаш им припаѓале на поморските витези.

Бродот Nuestra Señora de las Maravillas (Чудесната дама) потона во 1656 година кога се судри со друг брод од неговата флота, а потоа и корален гребен кај Бахамите. Бродот носел богатство од Куба до Севиља, Шпанија, а дел од богатството било резервирано како почит за кралот Филип IV. Бродот тежок 891 тон содржел повеќе товар од вообичаено, бидејќи исто така имал задача да транспортира богатство од друг брод што потонал две години претходно.

Од потонувањето до 1990-тите, од бродот се извлечени речиси 3,5 милиони предмети, според експертот за бродоломи Ален Експлорејшн, кој спроведува двегодишна експедиција од 2020 година. Но, најновите откритија, кои ќе бидат изложени овој месец во новиот поморски музеј на Бахамите, нудат нов увид во животот на бродот. „Работејќи со локални нуркачи, археолози и други експерти, истражувачите исто така го реконструираат сценариото за тоа како бродот се урна и се распадна“, рече морскиот археолог на проектот Џејмс Синклер во соопштението за печатот.

Користејќи технологија за далечинско набљудување, како што се сонар и магнетометри, истражувачите на Allen Exploration следеа „долга и кривулеста трага на наоди расфрлани низ 13-километарскиот дел од океанското дно“, додаде основачот Карл Ален во изјавата.

Меѓу откритијата беше и златен филигрански синџир од 1,76 метри и неколку привезоци со скапоцени камења кои некогаш припаѓале на витезите од редот на Сантијаго, вековен религиозен и воен ред. Еден од златните приврзоци содржи голем овален колумбиски смарагд и десетина помали смарагди за кои експертите веруваат дека може да ги претставуваат 12-те апостоли, а го има и крстот на Свети Јаков. Откриени се и три други витешки привезоци, вклучително и еден во облик на златна школка од фестонирам.

„Кога го извадивме овалниот смарагд и златниот приврзок на површината, здивот ми се заглави во грлото“, рече Ален, додавајќи: „Како овие ситни приврзоци преживеаја во овие немирни води и како успеавме да ги најдеме е вистинското чудо на Лејди Вондер..“

Другите пронајдени предмети фрлаат светлина врз секојдневниот живот на брод што пловел во шпанското златно доба, вклучувајќи кинески порцелан и тегли со маслинки и држач од сребрен меч. „Некои од вредниот товар на галијата можеби биле искористени и за поткупување шпански трговци и службеници“, рече Ален.

Предметите откриени од тимот на Ален ќе бидат трајно сместени во Поморскиот музеј на Бахамите, кој се отвора на 8 август во Фрипорт, вториот по големина град на Карибите. Синклер верува дека претстојат уште многу откритија. „Бродот можеби беше опустошен од минати спасувања и урагани, но сигурни сме дека претстојат уште приказни“, рече тој.

Од Меган Си Хилс/Си-Ен-Ен

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО