More

  Нема починати, а новозаболени се 210 лица

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Во последните 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022) направени се 4.620 тестови, а регистрирани се 210 нови случаи на ковид-19, нема пријавени починати лица, а се оздравени 140 болни, информира Министерството за здравство.

  Од новозаразените најмногу се во Скопје –85, следи Битола – 51, Прилеп – 14, Кавадарци – 8, Охрид и Штип – по 7, Струмица – 6, Гостивар, Делчево и Берово – по 4, Куманово, Тетово, Велес и Кичево – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Струга, Неготино, Пробиштип и Кратово – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (210), регистрирани се 32 реинфекции. Регистрирани сe 140 оздравени пациенти.

  Воовој период нема пријавено починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, нема пријавено починати лица.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.022.649 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.769, бројот на оздравени пациенти е 299.865, на починатие 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 624.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 145611, Активни 283

  Куманово 16632, Активни 8

  Битола 15367, Активни 146

  Прилеп 14150, Активни 28

  Тетово 13449, Активни 8

  Кавадарци 10639, Активни 22

  Велес 9765, Активни 8

  Гостивар 9579, Активни 6

  Охрид 8844, Активни 23

  Струмица 8056, Активни 8

  Штип 8028, Активни 18

  Кичево 5621, Активни 16

  Кочани 5074, Активни 3

  Струга 4716, Активни 2

  Гевгелија 4401, Активни 3

  Неготино 3678, Активни 3

  Ресен 2719, Активни 7

  Свети Николе 2626, Активни 2

  Радовиш 2528, Активни 0

  Крива Паланка 2413, Активни 0

  Делчево 1975, Активни 5

  Дебар 1673, Активни 0

  Берово 1659, Активни 16

  Валандово 1485, Активни 0

  Виница 1391, Активни 3

  Пробиштип 1266, Активни 1

  Богданци 1019, Активни 0

  Кратово 965, Активни 2

  Крушево 926, Активни 0

  Демир Хисар 830, Активни 2

  Македонски Брод 736, Активни 0

  Демир Капија 593, Активни 1

  Македонска Каменица 523, Активни 0

  Пехчево 486, Активни 0

  Дојран 346, Активни 0

  3 денабиланскорона

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img