7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Нема повеќе „полнење гориво“ во Унгарија: За странците бензинот е поскап за околу 40 отсто

НАЈЧИТАНО

Странските возачи во Унгарија од петокот треба да плаќаат многу повисока цена за бензин од унгарските граѓани, а според тамошните медиуми тоа е разлика од околу 40 отсто.

Указот беше објавен во унгарскиот Службен весник нешто пред полноќ во петокот навечер.

Според неа, автомобилите со странски регистарски таблички повеќе нема да можат да полнат гориво по официјално утврдената цена од 480 форинти (9,21 куни) за бензин и дизел од 95 октани, туку странците ќе мора да купуваат гориво по пазарна цена.

Според пишувањата на медиумите, пазарната цена е за 40 отсто повисока од официјалната цена.

Владата на десничарскиот националистички премиер Виктор Орбан издаде декрет за одредување на цената на горивото минатиот ноември.

Ќе важи до 1 јули, а има за цел да се погрижи возачите да не го почувствуваат глобалниот пораст на цените на енергијата.

Досега странските автомобили можеа да полнат гориво по таа фиксна цена во Унгарија. Сепак, владините претставници ненадејно објавија во четвртокот дека пазарната цена ќе важи за странците од петок па натаму, според Ројтерс.

Во четвртокот вечерта, според извештаите на медиумите, имало сообраќаен метеж на бензинските пумпи во близина на унгарската граница со Австрија и Словачка, додека граѓаните на тие земји се обидувале да ја искористат последната шанса да купат поевтино гориво, јави ДПА.

Поради различниот третман на граѓаните од другите земји на ЕУ на бензинските пумпи, се поставува прашањето дали Унгарија како членка на ЕУ ги прекршува европските правила за антидискриминација.

Шефот на кабинетот на Орбан, Антал Роган, во четвртокот вечерта на телевизија призна дека може да има дискусии со Брисел за новите регулативи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО