4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Нема кој да лекува луѓе: Болницата поканува девет пензионирани лекари да се вратат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поради хроничен недостиг од лекари специјалисти, општата болница во Копривница ги покани лекарите во пензија повторно да се вклучат во работата во таа здравствена установа.

За девет лекари специјалисти во пензија се нуди работен ангажман до половина од работното време. Болницата го објави тендерот во среда и ги повикува да ги испратат сите потребни документи, покрај потврдата за здравствена состојба.

Болницата Копривница бара по еден доктор специјалист по радиологија, кардиологија, гастроентерологија, урогинекологија, гинекологија и акушерство, клиничка цитологија, физикална медицина и рехабилитација, инфектологија и неврологија, пишува Даница.хр.

Рокот за пријавување е осум дена од објавувањето на јавниот оглас, така што може да се пријавите најдоцна до четврток следната недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img