3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Нема истекување на гас од Северен тек

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шведската крајбрежна стража потврди, по извршената инспекција, дека веќе не се гледа дека истекува гас од гасоводот Северен тек.

– Истекувањето на гас во ексклузивната економска зона на Шведска повеќе не е видливо – соопшти крајбрежната стража, по извршената контрола на областа.

Официјални лица во средата рекоа дека сè уште може да се забележат меурчиња со гас кои излегуваат од гасоводот Северен тек 2, создавајќи бранови во водата со големина од околу десет метри.

На крајот на септември, гасоводи беа оштетени во експлозии на четири места, две во шведските води и две во данските води. Данските власти претходно објавија дека не веруваат дека сè уште тече гас од делови од гасоводот во нивната економска зона.

Се верува дека станува збор за саботажа и е отворена истрага.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img