16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Нема да верувате што доживеале луѓето, eдногодишно бебе требало да лета само!

НАЈЧИТАНО

Business Insider“ објави текст во кој ги набројува најнепријатните ситуации кои ги доживуваат патниците на аеродромите и во авионите. Сè се случи во текот на оваа година.

1. По четири недели патување низ Европа, Стефани и Ендрју Брахам пристигнале на аеродромот во Рим за да се вратат дома во Австралија, каде што откриле дека „Qantas Airways“ им ја збркал резервацијата и се испоставило дека нивното 13-месечно бебе треба само да лета со специјален лет. Тие го пропуштија летот, се разбира, а потоа ги поминаа следните 20 часа на телефон со службата за корисници обидувајќи се да најдат билети за заедно да одат дома, пишува „Business Insider“.

2. Персоналот на „Delta Airlines“ заборавил да му стави инвалидска количка на патник на неговиот лет од Њујорк до Даблин. Па така човекот поминал два дена на одмор без инвалидската количка, дури размислувал да оди дома за да си набави резервна количка.

3. Жена го загубила својот багаж вреден 1.000 долари, во кој бил нејзиниот накит и венчаница, кога летала од Лисабон до Даблин преку Франкфурт. Таа морала да купи дополнителна облека за нејзиниот меден месец, изјави таа за „Insider“. Нејзината кума исто така го изгубила багажот, но го нашла со помош на „Apple AirTag“.

4. Летот на „Delta“ бил принуден да се сврти над Атлантскиот Океан по два часа лет кога екипажот открил дека има проблем со горивото. Авионот мораше да се врати на аеродромот ЏФК во Њујорк.

5. „American Airlines“ му кажа на патник да си ја земе торбата, и покрај тоа што таа беше пронајдена на 4.000 милји подалеку на аеродромот Хитроу во Лондон.

6. Во јули „American Airlines“ го откажа летот на 10-годишен патник кој заминувал од Ричмонд, Вирџинија да ги посети роднините во Бостон, а требало да застане на аеродромот во Њујорк. Меѓутоа, авиокомпанијата не ги известила родителите за откажаниот лет. На крајот, роднините возеле шест часа до аеродромот во Њујорк за да го земат 10-годишното момче. Истата авиокомпанија претходно истиот месец накратко изгуби 12-годишно девојче кое исто така патувало само. Мајката за инцидентот била информирана само еден час по слетувањето, кога таткото ја нашол на аеродромот во Мајами.

7. „American Airlines“ им кажа на патниците да се симнат од авионот во кој штотуку се качиле по 5 часа задоцнување бидејќи на пилотите им истекувало времето за летање. Пилотот кој работел за авиокомпанијата 23 години изјавил за „Insider“ дека пилотите „апсолутно мразат да им го прават тоа на патниците“.

8. Патниците морале да чекаат во авионот без клима, храна и пијалок шест часа. „American Airlines“ соопшти дека доцнењето се должи на временските услови и проблеми со одржувањето.

9. Патниците на летот на „British Airways“ добија е-пошта на средината на летот во која се наведува дека нивниот лет за поврзување е откажан. Покрај тоа, некои патници го изгубиле багажот.

10. Деверица која патувала од Минеаполис на свадбата на нејзината сестра во Грција изјавила дека „Air Canada“ го изгубила нејзиниот фустан, го откажала повратниот лет и го претворила патувањето во четиридневен кошмар.

11. Менаџер во туристичка логистичка компанија кој платил лет од 11.000 долари на работна конференција во Европа вели дека „Air Canada“ ги молела „неговите“ 25 луѓе да излезат од авионот бидејќи бил премногу тежок за полетување. Потоа ја изгубиле и неговата чанта.

12. 34-годишна жена со фибромијалгија и лупус рече дека била „напуштена“ од вработените од „Air Canada“ откако нејзиниот лет бил откажан и сопатниците морале да ја туркаат низ аеродромот во инвалидска количка.

13. Пар во нивните 80-ти беа блокирани во Мексико и останаа без лекови за срце откако нивниот лет беше откажан двапати.

14. Четиричлено семејство пропуштило крстарење со Дизни од 5.500 долари, купено како роденденски подарок за нивните деца, откако „Air Canada“ им го откажа летот. Наместо тоа, семејството ги поминало празниците на неколку аеродроми спиејќи „на клупи“.

15. „Air Canada“ испрати мачки на патник, кои патувале во просторниот багаж, од Торонто до Сан Франциско без него, потоа му кажале сам да ги земе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО