24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Неколку бугарски партии бараат седница за Македонија

НАЈЧИТАНО

Демократска Бугарија (ДБ), ДПС, БСП, ГЕРБ и „Промените продолжуваат“ (ПП) бараат и инсистираат темата Република Северна Македонија денеска да помине на парламентарната комисија за надворешни работи на бугарското Народно собрание, изјави потпретседателот на Народното собрание и пратеник од партијата „Препород“, Цончо Ганев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, една од партиите бара до пладне да се донесе одлука на Народното собрание за укинување на ветото за Република Северна Македонија.

Претседателот на пратеничката група на Демократска Бугарија Христо Иванов утринава на Претседателскиот совет изјави дека разговарал со амбасадорот на Франција во Бугарија.

Ганев изјави дека Иванов прашал дали пратениците можат да ги исполнат потребните критериуми доколку пратениците до попладневните часови одлучат за Република Македонија.

Пратеникот од „Препород“ прокоментира дека целта е утре да има вонредна точка на дневниот ред на Народното собрание за Северна Македонија.

На веб-страницата на Народното собрание има информации за седницата на Комисијата за надворешна политика во 15 часот. Прва точка на дневен ред е изнесување мислење и информација од МНР за нацрт-записник од заедничка седница под чл. 12 од Договорот со Република Северна Македонија од 2017 година и пакетот документи на Претседателството со Советот на ЕУ во врска со процесот на проширување.

Пратеничките групи на ГЕРБ-УДФ и МРФ до канцеларијата на Народното собрание доставија два проекта за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот на БГНЕС.

Документот на ГЕРБ е наречен „Нацрт-акција на Советот на министри за одобрување на нацрт-преговарачката рамка и нацрт-заклучок на Советот на ЕУ за европска интеграција на Република Македонија“. Предлог-одлуката е поднесена утрово.
Документот на МРФ беше поднесен синоќа, како што најави лидерот на партијата Мустафа Карадаи по гласањето за недоверба со кое беше соборена владата на Кирил Петков. Документот на Движењето е наречен „Предлог-одлука поврзана со одобрување од страна на француското претседателство на нацрт-преговарачката рамка за преговори за членство на Република Македонија и Албанија во ЕУ“.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО