5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Некласифицираните документи велат дека бројот на пријави за НЛО до Пентагон се зголемува

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во новиот извештај до Конгресот на САД се наведува дека тимот на НЛО на Пентагон обработил повеќе извештаи во последните неколку години отколку во претходните 17. Сепак, тоа не значи дека околу нас се случува инвазија на вонземјани.Некласифицираниот извештај беше објавен оваа недела од Канцеларијата на директорот на националното разузнавање (ODNI). Канцеларијата е создадена по мандат од Конгресот, а извештајот содржи дополнителни информации кои ги дополнуваат проценките на извештајот за НЛО за 2021 година.

Таа проценка истакна дека помеѓу 2004 и 2021 година, имало 144 извештаи за воздушни аномалии видени од припадници на војската. „По првичниот период на проценка, беа примени уште 247 нови извештаи, како и дополнителни 199 кои потоа беа откриени“, се вели во новиот извештај.

Тоа значи дека заклучно со 30 август 2021 година се пријавени 510 забележани аномалии од воздух.

Авторите на извештајот велат дека зголемувањето на бројот на извештаи најверојатно се случило „бидејќи сега имаме подобро разбирање за можните закани што можат да ги претставуваат НЛО: опасности за летот или безбедноста, но и потенцијални платформи за собирање податоци“. Исто така, има намалување на стигмата околу известувањето за НЛО“.

Во секој случај, американските разузнавачки и воени претставници велат дека тоа е добра работа. „Зголемувањето на бројот на апликации ни дава можност за ригорозни анализи и решавање на непознати“, се вели во извештајот.

Бригадниот генерал на американските воздухопловни сили Пет Рајдер изјави дека проблемот со воздушните аномалии е прашање на националната безбедност. „Безбедноста на нашите војници и нашите бази, како и обезбедувањето на операциите на Америка на копно, море, воздух и вселена е критична“, напиша Рајдер, исто така портпарол на Пентагон, во соопштението. „Ние сериозно ги сфаќаме сите извештаи за влез на наша територија во воздух, на копно и на море и ги истражуваме сите.

Членовите на Конгресот го поздравија извештајот, но повикаа на поголема транспарентност. Републиканскиот сенатор Марко Рубио рече дека „треба да се направи повеќе за да се користат постојните сензори за собирање и анализа на податоци за воздушни феномени“, а демократскиот сенатор Марк Ворнер додаде дека со нетрпение очекува да продолжи соработката „додека ги насочуваме фокусот и ресурсите на тие извештаи кои не се доволно дефинирани“.Некласифицираната верзија на извештајот не вклучува детали за ниеден случај. Таквите детали се испраќаат до Конгресот само во доверлив извештај. Но, во првата верзија е наведена анализата на 366 новоидентификувани видувања. За повеќе од половина од нив се вели дека покажуваат „незабележителни карактеристики“: 26 биле дронови или слични уреди, 163 биле балони или слични предмети, а шест биле припишани на птици, временски феномени, пластични кеси или други ситници. во воздухот.

Ова остава 171 апликација кои не се карактеризираат. Некои од нив се чини дека вклучуваат „невообичаени модели на летови или перформанси и бараат дополнителна анализа“, се вели во извештајот. Но, барем некои од аномалиите веројатно би можеле да се припишат на сензорни грешки или други, не премногу мистериозни, причини.

„Многу апликации не содржат доволно детални информации за да се карактеризираат со висок степен на сигурност“, се вели во извештајот. Поголема база на податоци за видувања може да им помогне на иследниците да ги решат мистериите.

Ниту еден од пријавените случаи не вклучува сообраќајни несреќи или какви било лоши ефекти врз здравјето на луѓето. Ништо во извештајот не сугерира дека вонземјаните можеби имале улога во овие инциденти. Минатата година, за време на сослушувањето во Конгресот, претставници на Пентагон изјавија дека не виделе ништо што изгледа „не од Земјата“.

Новиот извештај доби различни критики од поединци кои внимателно ги набљудуваат проблемите со НЛО. Кристофер Мелон, поранешен функционер на Пентагон, го поздрави фактот дека „прашањето конечно е прифатено во владата“ – особено од перспектива на нивото на свесност за безбедносните предизвици што ги поставуваат беспилотните летала, вклучително и дронови за надгледување.

Мелон, сепак, додава дека начинот на кој е напишан извештајот покажува дека американската влада има „уникатна способност да претвори фасцинантна тема во досаден бирократски жаргон“.

Астрофизичарот од Харвард, Ави Лоеб, автор на контроверзната книга за можноста за живот во вселената, вели дека најинтересните информации за овие глетки најверојатно ќе останат класифицирани и скриени од јавноста.

„Дури и ако само една од пријавените 510 воздушни аномалии доаѓа од вселената, а објектот не претставува закана за националната безбедност, ако правилно го идентификуваме, тоа ќе биде најважното откритие во историјата на човештвото“, напиша Леб.

„Извештајот е комплементарен со работата на научниците. Тоа е интригантно и го привлекува вниманието на научната заедница на аномалии, но не дава доволно докази за природата на НЛО кои можат да се движат, забрзаат или изгледаат поинаку од нашите технолошки уреди“, додаде тој.

Минатата година, НАСА формираше независен панел од експерти за евалуација на цивилни извештаи за забележани НЛО. Панелот треба да го објави својот извештај кон средината на годината.

За време на форумот во октомври минатата година, администраторот на НАСА, Бил Нелсон, се обиде да биде со отворен ум за изгледите за интелигентен живот во вселената.

„Мое лично мислење е дека универзумот е толку голем, а постојат теории дека можеби не е единствената“, рече тој тогаш. „Ако е така, кој сум јас да кажам дека Земјата е единствената локација каде што постои цивилизиран и организиран живот?

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...

Како предвоената престолнина на секс туризмот се претвори во дувло полно со насилство и ХИВ!

Убиства, злоупотреби, прогони, окупација, уништување, емиграција… тоа се зборови кои денес автоматски се поврзуваат со Украина. Инвазијата на таа земја донесе со себе страдање...
spot_img
spot_img
spot_img