25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Неизвесно е дали НАТО ќе го надмине турското противење

НАЈЧИТАНО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е неизвесно дали воената алијанса ќе може да го надмине противењето на Турција за членство на Финска и Шведска.

Во интервју за Политико во средата, Столтенберг беше запрашан дали чувствува дека е „заложник“ од Турција, бидејќи на НАТО му е потребна поддршка од сите 30 членки за да прифати нова земја.

– Имаме систем каде што се засноваме на консензус, на тој начин ги донесуваме одлуките во НАТО, тогаш често ќе има ситуација кога еден или неколку сојузници не се согласуваат со останатите, а потоа треба да ги надминеме – рече генсекот на НАТО.

– Стокхолм и Хелсинки „аплицираа пред не толку многу недели, а мојата цел е сè уште да се осигурам дека тие ќе можат да ни се придружат наскоро. Не можам да гарантирам, но велам дека тоа е сепак мојата цел – додаде тој.

Столтенберг ја пофали Турција како земја од „огромно значење за нашиот сојуз“ поради нејзината „клучна улога“ во борбата против тероризмот и нејзината географска положба на Црното Море и на границата со Ирак и Сирија.

– Значи, кога тие ќе покренат загриженост, се разбира, ние мора да седнеме и потоа да ги решиме тие грижи. И токму за тоа сега се консултираме. И тогаш се надевам дека можеме да најдеме решение за да им дозволиме на Финска и Шведска да станат членки што е можно поскоро – рече генералниот секретар.

И САД не се целосно убедени дали членството може да се реши до самитот на НАТО во Мадрид идниот вторник и среда.

– Ќе кажам дека ние секако се залагаме за тоа – вели Карен Донфрид, помошничка државна секретарка за Европа и Евроазија.

Русија, од своја страна, рече дека Шведска и Финска само ќе ја оштетат нивната национална безбедност со приклучување кон НАТО и вети дека ќе ја прилагоди својата воена положба во регионот доколку земјите се приклучат на западниот воен блок.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО