-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Недостатоци, струја и криза: на Британија и се закануваат ограничувања од три часа дневно во зима

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Домаќинствата во Велика Британија во текот на зимата би можеле да останат без струја по три часа дневно, доколку дојде до значително исцрпување на залихите на гас, соопшти енергетската компанија Национална мрежа.

Од компанијата велат дека ова е „неверојатно сценарио“, но дека постои можност за прекин на снабдувањето доколку кризата ескалира, пренесува Би-Би-Си.

Ограничувањата ќе се појават во време на пик на потрошувачката, или наутро или помеѓу 16 и 21 часот.

Потрошувачите би биле предупредени еден ден однапред, а ограничувањата би биле организирани за да не се случуваат во сите делови на земјата истовремено.

Сепак, од националната мрежа не очекуваат дека ќе има проблеми за домаќинствата.

На прашањето дали може да гарантира дека нема да има прекини на струја, премиерката Лиз Трус во четвртокот рече дека Велика Британија има добро снабдување со електрична енергија.

„Ние сме во подобра позиција од многу држави, но се разбира дека можеме да направиме повеќе, и јас работам со нашите партнери за да се осигураме дека ќе имаме стабилно снабдување во иднина“, рече Трус.

ОК е силно зависна од гас за производство на електрична енергија – електраните на гас произведуваат повеќе од 40 отсто од електричната енергија во земјата. Британија увезува струја и од континентална Европа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img