Недостаток на сон: Спиењето помалку од пет часа може да предизвика голем број на болести

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Спиењето помалку од пет часа на возраст меѓу 50 и 70 години го зголемува ризикот од развој на најмалку две хронични болести, открива новото истражување на научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон.

Сериозното предупредување доаѓа по објавувањето на заклучоците од истражувањето кое се вршело дури 25 години, пренесува порталот ScienceDaily.

За време на долгорочен експеримент, научниците ја проучувале врската помеѓу часовите на спиење и дијагностицираните хронични болести и на крајот смртноста на секој од испитаниците.

Оние испитаници кои изјавиле дека спијат пет часа или помалку имале 20% поголеми шанси да заболат од хронични болести. Во исто време, тие имаа дури и високи 40% шанси истото да им биде дијагностицирано во следните 25 години. Оваа група била споредувана со луѓе кои спиеле и до седум часа навечер, што им го подобрило здравјето.

Загрижува и фактот што научниците заклучиле дека недостатокот на сон на 50-годишна возраст го зголемува ризикот од смртност во текот на следните 25 години истражување.

Седум до осум часа сон во текот на ноќта е оптимално
Со текот на годините, луѓето ги менуваат своите навики за спиење. Сепак, научниците препорачуваат секој човек да се труди да спие седум до осум часа секоја вечер за да спречи развој на хронични болести.

Професорите од Универзитетот во Лондон нагласуваат дека краткото времетраење на спиењето влијае на развојот на мултиморбидитетот, односно на две или повеќе хронични заболувања.

Совети за поквалитетен сон
Ако овие предупредувања ве поттикнаа да посветите повеќе внимание на обезбедување на квалитетот на вашиот сон, еве неколку корисни совети од англиските научници.

Клучот е да се обезбеди добра „хигиена на спиење“. Тоа значи дека просторијата во која спиете мора да биде тивка и темна, а температурата удобна. Исклучително е важно да ги отстраните електронските уреди како мобилни телефони, таблети и лаптопи од областа каде што спиете поради зрачењето.

Пред спиење, обидете се да избегнувате да гледате во екраните и да користите уреди кои го будат мозокот и ги заморуваат очите. Физичката активност во текот на денот дополнително го подобрува квалитетот на спиењето.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img