25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Недостатокот на овие витамини и минерали го забрзува стареењето на кожата

НАЈЧИТАНО

Докторите често не потсетуваат дека витамините и микроелементите се неопходни за нашето тело, но генерално не објаснуваат што точно. Во меѓувреме, недостатокот на многу важни супстанции може да доведе, заедно со сериозни здравствени проблеми, на пример, до забрзано стареење на кожата.

Витамин Ц
Секој знае дека витаминот Ц помага во борбата против настинките, но може и да го подобри изгледот на вашата кожа, пишува Marie Claire Russia, а пренесува City Magazine. Козметологот Џошуа Цајхнер, доктор по медицина, тврди дека витаминот Ц го стимулира производството на колаген, кој пак помага во намалувањето на брчките.

„Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој го неутрализира оштетувањето на слободните радикали, спречува абнормална пигментација и е важен фактор во производството на здрав колаген“, изјави тој за Денот на жената.

Витамин Е
Како и витаминот Ц, витаминот Е помага во природното производство на колаген. Витаминот Е, исто така, одржува заштитна бариера која ја задржува влагата во клетките на кожата долго време.

Цинк
Овој суштински минерал во трагови е познат по зајакнување на функцијата на имунолошкиот систем и промовирање на зараснување на раните. Сепак, експертите велат дека цинкот може да ја заштити кожата и од оштетување на УВ. Студијата објавена во Journal of Nutrition покажала дека недостатокот на цинк го забрзува процесот на стареење.

Селен
Селенот има антиоксидантни својства кои го подобруваат квалитетот на кожата и се борат против слободните радикали.

Коензим Q10
Ова антиоксидантно соединение го произведува телото за да ја претвори храната во енергија. Според некои студии, помага и за намалување на брчките и за подобрување на текстурата на кожата. Коензимот Q10 (Co Q10) се наоѓа во некои видови храна, козметика и специјални додатоци во исхраната.

Епигалокатехин галат (EGCG)
Тоа е уникатна хербална компонента која се наоѓа во зелениот чај и има голем број на придобивки за кожата, како што се заштита од УВ, брчки и пигментација. Не мора да пиете зелен чај секој ден, EGCG е достапен и како концентриран додаток во исхраната.

Колаген
Колагенот содржи две амино киселини, пролин и глицин, кои се неопходни за формирање и обновување на зглобовите, коските, мускулите и тетивите. Тие се одговорни и за еластичноста на кожата. Со текот на годините, производството на природен колаген се забавува, затоа, за да се одржи кожата подолго еластична, козметолозите препорачуваат да се зема овој протеин преку храна или како додаток.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО