20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Недимовиќ: Лебот и брашното нема да поскапат во следните 60 дена

НАЈЧИТАНО

Министерот за земјоделство Бранислав Недимовиќ изјави дека поради одлуката брашното целосно да се извезува, во Србија ќе се слеат од 50 до 60 милиони евра и дека состојбата во ниту еден момент нема да биде загрозена.

„Имаме вишок од 170.000 тони брашно, ако ја однесеме Србија да увезе од 10.000 до 12.000 тони, имаме извоз за 15 месеци и не заборавајте дека имаме милион тони пченица на залиха која лесно може да се сомеле. “ Недимовиќ изјави за РТС во.
Тој додаде дека се очекува добра сеидба, родот од 4,5 милиони тони пченица, а како што додаде, производството на сончогледово масло е трипати поголемо од потрошувачката. Недимовиќ сепак смета дека одлуката за замрзнување на извозот на 45 дена била добра, со цел да се балансира состојбата на залихите во земјата.

Тој изјави дека Индија неодамна го замрзна извозот, дека Русија исто така го забранила извозот и дека „шестиот по големина производител на пченица во светот, Украина е во огромен проблем со извозот“.

„Брашното во пакување од еден и пет килограми и лебот нема да поскапат во следните 60 дена, но Владата има право да интервенира доколку има нарушувања, а има сите шанси да има целосен циркус на светскиот пазар“, рече Недимовиќ.

Тој рече дека забраната за поскапување важи и за сончогледовото масло и повтори дека во Србија нема недостиг, додека, како што вели, „некои земји од Европската унија имаат големи проблеми со снабдувањето“.

Покрај добриот принос на пченицата од 3.400.000 тони, потоа пченката и сончогледот, министерот за земјоделство рече дека очекува и добар род од малини. Тој посочи дека штетите од градот се минимални, бидејќи противградната заштита е подобрена, дигитализирана и сега е „многу подобра од пред пет години“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО