2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Негативен природен прираст и помалку склучени бракови во третиот квартал

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во третото тримесечје од 2022 година, во земјава се евидентирани 4956 живородени деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е намален за 3,0 %, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, јави МИА.

Бројот на умрените лица бележи намалување од 28,9% во споредба со лани, односно 5 145 лицa, од кои 12 се умрени доенчиња.

Природниот прираст е минус 189 лица, односно за толку лица е помал бројот на живородените деца од бројот на умрените лица.

За третото квартал од 2022 се добиени 314 извештаи за разведени бракови, што претставува намалување од 13.0 % во споредба со истото тримесечје од 2021 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...

Исфрлете ги овие намирници и заменете ги со други

Решивте да почнете да живеете поздраво и првиот чекор кон ново поглавје беше промената на вашето мени. Сепак, некои од намирниците за кои верувавме...

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....
spot_img
spot_img
spot_img