26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Невреме во источна Хрватска, силен ветер утрово корнеше дрвја во Загреб

НАЈЧИТАНО

Невреме со дожд во четвртокот попладне и навечер погоди делови од Пожега-Славониската, Брод-Посавинската и Осиек-барањската жупанија, а во петокот наутро силниот ветер корне дрвја во Загреб.

Во Пожешко-славонската жупанија, во четвртокот попладне невреме со дожд погоди неколку градови и села. Најмногу дожд наврна во Плетерница, Кутјево и Бектеж, што предизвика паѓање на камења на локалните патишта и поплавени ровови, извести во петокот Управата за цивилна заштита.

Жупанискиот центар 112 Пожега доби неколку пријави од граѓани за вода во станбените згради и на патиштата. Локалните доброволни противпожарни бригади беа испратени да интервенираат за испумпување на водата од подрумите на семејните куќи и санирање на штетите предизвикани од обилните врнежи.

Поради големи количества вода на патиштата, сообраќајот се одвиваше отежнато со повремени застои поради затворање на дел од делниците Д51 во месноста Бектеж и Феровац и од влезот во Кула до средината на селото, ЖЦ 4101 Каптол – Велика и ŽC4185 преку Алиловци.

Надлежните служби претпладнето го санираат теренот.

На подрачјето на Бродско-Посавинската жупанија во Бродски Ступник, во четвртокот околу 15.30 часот поплавени се одводните канали покрај патот ЖЦ 4244 помеѓу Стари Слатиник и Бродски Ступник.

Водата се излеа преку коловозот и сообраќајот се одвиваше бавно. Со интервенција на надлежните служби беа исчистени каналите и пристапните мостови за да се подобри пропустливоста на врнежите.

Пожарникарите на ДВД Бродски Ступник имале две интервенции во месноста Стари Слатник за испумпување на водата во каналот.

Во Осијечко-барањската жупанија, поради обилните врнежи од дожд во населбата Кешинци (општина Шемељци), пожарникарите од ДВД-то на Кешинци синоќа околу 20 часот извршија интервенција за испумпување на водата од подрумот на семејната куќа и исчистени канали од дождовницата долж Матија. Улица Гупча за подобра пропустливост.

Силен дожд синоќа го зафати Белишче. Околу полноќ пожарникарите на ДВД Белишче имале интервенција на испумпување на вода од подрумските простории во населените места Китишанци и Бистринци. Интервенциите завршија во 13.15 часот.

Во Загреб утринава дува силен ветер, а во Жупанискиот центар 112 пристигнаа неколку пријави за соборени дрвја.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО