Невремето во САД се претвора во хорор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Невремето кое ја пустоши Калифорнија досега однесе 17 животи, според официјалните информации. Обилните врнежи предизвикаа поплави, затворени се клучни автопати, се урнаа многу дрвја, а водата носеше автобуси и автомобили. На автопат во Лос Анџелес, пак, се отвори огромна дупка, која за малку ќе однесеше човечки животи.

Имено, дупката која се отвори во текот на претходните денови „проголта“ два автомобили, во кои имало две лица, една девојка и една постара жена.

 

Противпожарните и спасувачките служби добиле повик во понеделникот вечерта, околу 21 часот и 30 минути, по што веднаш излегле на терен. Пожарникарите пронашле две возила едно врз друго на околу пет метри под патот.

Двете жени беа спасени и хоспитализирани со полесни повреди откако пожарникарите се спуштија надолу во дупката, користејќи скали и јажиња по стрмниот наклон.

Налетот на екстремните зимски временски услови предизвика огромни поплави во Калифорнија од почетокот на минатата недела, а во следните неколку дена се очекуваат уште најмалку две бури. Областа на заливот Сан Франциско, главниот град на државата Сакраменто, и околината сè уште се опоравуваа од големите штети од поплавите, кога повторно ги погоди силен дожд.

Националната метеоролошка служба (NWS) предвиде обилни снежни врнежи во планините Сиера Невада и крајбрежјето на Јужна Калифорнија, предупредувајќи за поројни поплави и лизгање на кал, како и силни ветрови кои корнат дрвја и блокираат патишта.

Повеќе од 120.000 луѓе сè уште се без струја, а гувернерот предупреди дека претстои најтешко невреме во наредните денови. Исто така, допрва доаѓа масовна евакуација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img