26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Невообичаени симптоми на дехидрација кои не треба да ги игнорирате

НАЈЧИТАНО

Дехидрацијата е состојба која значи дека губите повеќе течност отколку што консумирате, а вашето тело нема доволно вода и други течности за да ги извршува своите нормални функции. Кога човек дехидрира, освен вода, губи и електролити како сол и калиум, кои се неопходни за основните телесни функции.

Важно е да внимавате колку течност внесувате, особено ако обилно се потите или повраќате поради преголема топлина поради здравствен проблем.

Жедта е најочигледниот симптом на дехидрација, но некои други знаци на дехидрација не се толку очигледни. Студијата од 2020 година објавена во The Journal of Physiology покажа дека телото е помалку способно да открие знаци на дехидрација со текот на времето. Еве неколку симптоми на дехидрација кои во никој случај не треба да ги игнорирате.

Лош здив
Плунката има антибактериски својства, а дехидрацијата може да го спречи телото да произведува плунка. Како резултат на тоа, количината на бактерии во устата може да се зголеми, што може да доведе до лош здив. Ова е една од причините зошто имаме лош здив наутро кога ќе се разбудиме.

Производството на плунка се забавува за време на спиењето, поради што имаме непријатен вкус и мирис во устата бидејќи се зголемува количината на присутни бактерии. Затоа, следниот пат кога устата ќе ви се исуши и ќе имате лош здив, пијте вода.

Сува кожа
Сувата кожа јасно покажува дека ви недостасува вода. Во случај на дехидрација, кожата може да се исуши и да се појави чешање. Лошата исхрана и лошите дневни навики кои вклучуваат консумирање алкохол и кофеин може да ја осиромашат водата од кожата.

Мускулни грчеви
Колку повеќе телото се загрева, без разлика дали е поради температура или вежбање, толку е поголема веројатноста дека ќе се појават грчеви во мускулите поради начинот на кој топлината делува на мускулите. Промените во електролитите како натриум и калиум, исто така, може да доведат до грчеви во мускулите.

Кога станува збор за ублажување на грчеви во мускулите, обичната вода можеби не е доволна. Студијата од 2019 година објавена во BMJ Open Sport and Exercise Medicine покажа дека кога учесниците се рехидрирале после вежбање со пијалок што содржи електролити, помала е веројатноста да се појават грчеви во мускулите.

Од друга страна, учесниците кои пиеле само обична вода имале поголема веројатност да имаат грчеви во мускулите.

Желба за слатки
Во случај на дехидрација, поради недостаток на вода, на другите органи како што е црниот дроб ќе им биде потешко да испуштаат гликоген и други компоненти, а тоа може да ја поттикне желбата за слатки, пишува Тајмс оф Индија. Ако мислите дека вашата желба за шеќер се должи на дехидрација, подобро е да пиете вода пред да јадете нешто слатко.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО