3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Невообичаени решенија за одмрзнување на стаклата на автомобилот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Температурите од ден на ден се намалуваат, а ноќе ќе се спуштат под нулата. Мразот со себе носи и непријатна и одзема време задача за сопствениците на автомобили: отстранување на мразот од прозорците. А работата можете да ја зачувате со помош на работите што ги имате во кујната.

Замрзнатите шофершајбни не се само нервоза, туку и казна за возачот. За среќа, постои ефикасен трик со кој можете да спречите замрзнување на стаклото, за што ви треба само една од најосновните намирници од вашата кујна – жалфија. Ова го спречува создавањето на мраз на стаклото на автомобилот.

Едноставно пресечете го кромидот на половина и тријте ги половините на прозорците и шофершајбната ноќта пред возењето. Ова ќе го спречи формирањето на мраз. Ако немате жалфија, би требало да делуваат и компирите и оцетот. Можете да испрскате мешавина од оцет и вода на шофершајбната ноќта пред возењето. Оцетот често се користи како средство за одмрзнување, бидејќи температурата на која се замрзнува е многу пониска од онаа на водата. Тоа значи дека водата, кога ќе ја покриете чашата со оцет, не може да замрзне на неа.

Иако можеби звучи очигледно, никогаш не треба директно да истурате топла вода на шофершајбната. Дури и преливање со млака вода може да предизвика пукање на стаклото од автомобилот. Затоа е најдобро да наполните вреќа со топла вода, добро да ја протресете и со неа да ја избришете чашата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img