Невообичаени знаци на мозочен удар што се јавуваат кај жените

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мозочниот удар е прилично честа појава која може да ги погоди и помладите луѓе. Постојат симптоми кои се карактеристични само за жените. Проверете на што треба да обрнете внимание.

Мозочниот удар може да му се случи на секого, без разлика на возраста или полот. Поради хормоните, постои малку поголем ризик тоа да им се случи на жените.

Повисоко ниво на „женски“ хормони, особено естроген, го загрозува здравјето на крвните садови. Тоа може да доведе до бројни васкуларни проблеми кои можат да бидат причина за мозочен удар, пишува Данас.

Ризикот од мозочен удар е дополнително зголемен кај жените кои пушат, земаат контрацептивни таблети, консумираат забранети супстанци, посегнуваат по нездрава храна и недоволно вежбаат, а ризикот е зголемен и кај трудниците.

Мозочниот удар најчесто настанува како резултат на комбинација на генетика, начин на живот, а делумно и поради самата „среќа“.

Проверете како можете да препознаете мозочен удар по невообичаени симптоми.

Општи симптоми кои повеќето луѓе ги доживуваат:

– Промени во изразите на лицето;
– Проблеми со говорот;

– Чувство на слабост;
– „Несмасност“ или проблеми со рамнотежата.

Општите знаци се доста различни и, во принцип, лесно ги препознаваме. Некои знаци сепак се малку понеобични и се карактеристични особено за понежниот пол. Невообичаени знаци кои се почести кај жените:

– Губење на свеста;
– Ненадејна и необјаснива конфузија;

– Вртоглавица и/или гадење;
– Постојано икање.
– Доколку се сомневате дека вие или некој ваш близок има мозочен удар, веднаш побарајте лекарска помош, бидејќи навремената реакција е неопходна за да се зачува животот и да се спречат посериозни последици.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img