9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Невидена гужва во Макарска: Ги носиме цените, некои од нив можеби ќе ве изненадат

НАЈЧИТАНО

Цените се зголемени, но интересот на туристите, се чини, воопшто не е намален. Ја посетивме Макарска, едно од омилените летувалишта на граѓаните на БиХ во Далмација, од кое ви ги пренесуваме впечатоците и моменталните цени.

„Туристичката сезона во Хрватска е веќе на својот врв“, објави репортерката на N1 Весела Шегвиќ од брегот пред минатиот викенд.

И навистина, сликите од брегот на Макарска ривиера во текот на саботата и неделата не оставија впечаток дека живееме во период на рекордна инфлација, зголемување на бројот на заразени со коронавирус и изразен ризик од топлотен удар.

Во гужвата во едно од нивните омилени летувалишта, минатиот викенд не недостигаа граѓани на БиХ.

„Ова е мравјалник, невидено“, е коментарот на граѓанин на БиХ кој неколку дена одмара во Макарска.

За удобно лежење на плажа или „мравјалник“, како што ја опиша ситуацијата овој турист од Тузла, едно лице ќе троши 50 куни (13 KM) дневно, колку отприлика чинат лежалките на сите места покрај брегот на овој мал град. .

Иста е цената и на плажа, чии строги правила потсетуваат на оние кои неодамна предизвикаа вистинска дебата во јавноста.

Цените на одредени пијалоци може да ве изненадат
Освежувањето од високите температури во баровите и рестораните покрај крајбрежјето сосема очекувано ќе ги чини туристите малку повеќе од оние во центарот на градот.

Така, за кафе со поглед на море ќе треба да се издвојат во просек од 12 до 14 куни (околу 3 км), што не е голема разлика во однос на претходните години. Сепак, цените на другите пијалоци навистина можат да ве изненадат, па во еден од популарните барови на плажа ќе ви требаат 36 куни за Кока Кола (што е скоро 10 км), 29 куни за лимонада (околу 8 км) и истата сума за Ред Бул, 28 куни.

Не така одамна, цените на сладоледот во овој приморски град не се разликуваа многу од цените на овој деликатес по улиците на Сараево. Сега веќе не е така, па ќе потрошите 12 куни за ваков вид освежување (што е случај на скоро сите продажни места) – што моментално изнесува повеќе од 3 KM.

Одредено поскапување е забележливо и во останатиот дел од понудата од менито покрај крајбрежјето. Во дневната понуда на неколку локали што ги посетивме, пицата и болоњезето шпагети чинат 50 куни (што е нешто повеќе од 13 км), а пилешка салата и пилешки сендвич 52 куни (13 км).

Забава и транспорт
Полесно е да се продолжи забавата со полн стомак, а од Макарска лесно се оди на интересната тура Biokovo Skywalk, за која реклами се насекаде. Се нудат различни видови превоз, а за влезен билет во паркот ќе ви требаат 60 куни (15 км).

Ако, пак, одлучите да останете покрај вода и евентуално да се одморите на секогаш популарните педалинки, ќе ви требаат 100 куни (26 KM) за еден час користење и 70 куни (18 KM) за половина час. час.

Малку порано пишувавме и за цените на превозот од Босна и Херцеговина до Макарска. Според пресметките на возачите од Босна и Херцеговина, ако возите автомобил што троши во просек седум литри на 100 километри, тогаш според сегашните цени на бензинската пумпа од, на пример, Бања Лука до брегот, ќе потрошите 62 евра. во двете насоки.

Приврзаноста на туристите од БиХ за овој дел од крајбрежјето се гледа и во статистиката
Статистиката покажува дека граѓаните на Босна и Херцеговина не се откажуваат од одморот во овој дел од соседната земја.

Така, од почетокот на годинава до 15 јули, граѓаните на БиХ во Макарска оствариле 71.856 ноќевања, што е повеќе од годината пред избивањето на пандемијата на коронавирус. Во овој дел од крајбрежјето најзастапени се туристите од Босна и Херцеговина, по оние од Полска и Германија.

Од друга страна, според се, интересот за црногорското приморје навистина е намален. Претходно пишувавме за тоа колку пари ви се потребни за „обичен“ ден во Црна Гора, а цените можете да ги споредите со кликнување на ОВОЈ ЛИНК.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО