23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

НБА плеј-оф: Денвер и Јокиќ пред елиминација, Далас без Дончиќ поведе

НАЈЧИТАНО

Денвер Нагетс и Никола Јокиќ се пред елиминација во плејофот на Западот, откако го загубија третиот меч од Голден Стејт Вориорс со 113:118. Далас Маверикс ја врзаа втората победа без повредениот Лука Дончиќ против Јута Џез 118:126, а Мемфис Гризлис славеа во Минесота со 95:104.

За разлика од првите два натпревари во кои доминираше Голден Стејт, во третиот Денвер пропушти добра шанса да дојде до триумф. Водеа на 3:20 минути до крајот 111:109, но серијата без кошеви ги чинеше победи речиси три минути во финишот.
Вориорс во првото полувреме се решија со 69:59. Сепак, Нагетс одиграа одличен трет натпревар. Добија 30:18, а според случувањата на теренот можеа да бидат и поубедливи. На крајот влегоа со два поени во последните 12 минути.

Во четвртата четвртина екипите се менуваа во водство. Голден Стејт го држеше страшната придружна тројка Кари, Томпсон и Пул, додека на другата страна се се вртеше околу Јокиќ.

На споменатите 111:109 гостинскиот тренер Стив Кер побара тајм-аут. Вигинс постигна тројка во следниот напад за вишок на поени на Голден Стејт. Јокиќ промаши на спротивната страна, а Пул погоди по одличното влегување за плус три за „воините“.

Серијата грешки на Нагетс ја продолжи прекршокот на Гордон во нападот, а по промашениот удар на Кари, Бартон се обиде да израмни со неразумна тројка од повеќе од девет метри. Кога Кари постигна 116: 111 во следната акција, беше јасно дека ќе ги слави „Воините“.

Јокиќ го заврши мечот со 37 поени со шут од игра 14 од 22. Имаше српски центар и 18 скока и пет асистенции, три украдени и пет загубени топки. Имаше слаба поддршка од соиграчите. Гордон постигна 18, а Бартон 13 поени.

Од друга страна, Кари и Пул постигнаа по 27, а Томпсон 26 поени. Грин повторно блесна во одбраната, со поддршка од уште еден ветеран на Игудејл.

Следниот меч е повторно на програмата во Денвер в недела од 21.30 часот по средноевропско време.

Далас ја совлада Јута на гости со 126-118 во третиот натпревар од првото коло на плеј-офот и сега води со 2-1. Мавсите на овој дуел беа лишени од услугите и на најдобриот играч Лука Дончиќ, но тоа не ги спречи да ја замолчат публиката во Солт Лејк Сити.

Повторно во редовите на Далас блескаше деминутивецот Џејлен Брунсон со 31 поен, а го следеа Динвиди со 20, Клебер со 17 и Бертанс со 15 поени.

Во редовите на Џез Мичел имаше 32 поени, хрватскиот репрезентативец Бојан Богдановиќ 24, додека Конли постигна 21 поен.

Прослави победа на гости по големиот пресврт и Мемфис против Минесота 104:95, го врати брејкот и сега води во серијата со 2:1.

Гризлис имаа минус 16 на влезот во последната четвртина, но овој дел од натпреварот го добија со 37:12 и дојдоа до вредна победа. Најефикасен беше Бејн со 26 поени, Кларк даде 20, додека Џа Морант постигна трипл дабл со 16 поени, 10 скока и 10 асистенции.

Кај Тимбервулфс, Расел имаше 22, а Едвардс 19 поени. Не успеа на Таунс со само осум поени и пет скока.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО