25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

НБА драфт: Италијански прв пик, Јовиќ заврши на Флорида!

НАЈЧИТАНО

Американскиот кошаркар со италијански пасош Паоло Банчеро очекувано (не) беше избран за прв пик на годинешниот драфт во Бруклин. Србинот Никола Јовиќ заврши во Мајами од 27. позиција.

Орландо Меџик од првата позиција го „подигна“ 19-годишниот крилен центар од 2018-та година, кој минатата сезона во дресот на славниот колеџ Дјук имаше просек од 17,2 поени, 7,8 скока и 3,2 асистенции.

Банчеро е роден во САД, а на само два часа пред почетокот на драфтот потврди дека од следното лето ќе го носи дресот на италијанската репрезентација. Неговата мајка Ронда Смит Банчеро е поранешна кошаркарка, а Италијанецот е на страната на неговиот татко – Марио играше американски фудбал за колеџот Вашингтон.

Оклахома го избра поранешниот студент на Гонзага, Чет Холмгрен од втората позиција, Хјустон го избра Џабари Смит од Обурн од позицијата број три, Киган Мареј од Ајова заврши во Сакраменто, додека петти пик беше Џејден Ајви од колеџот Пердју.

Топ 10 го комплетираа Бенедикт Матурин (Индијана, колеџ Аризона), Шедон Шарп (Портланд, Кентаки), Дајсон Даниелс (Њу Орлеанс од ЛА Лејкерс, Г лига), Џереми Сочан, Американец со полски пасош (Сан Антонио, Бејлор) и Џони Дејвис (Васихингтон, Висконсин).

Деветнаесетгодишниот кошаркар на Мега, Никола Јовиќ беше избран од 27. позиција на Мајами, минатосезонскиот финалист во Источната конференција на НБА лигата, иако се очекуваше дека може да биде подобро пласиран, односно ангажиран од Денвер од 21. место. , каде што остави добар впечаток на пред-нацрт кампот.

Извор: Бред Пенер-САД ДЕНЕС Спорт
Белграѓани можат да се пофалат дека се единствениот европски клуб кој на драфтот имаше двајца избрани – во Њуз Орлеанс како 52-ри пик заврши Хрватот Карло Матковиќ, кој го доби тој пик од Јута Џез.

Инаку, Европа од 58 избрани лопати (наместо вообичаените 60 пики, затоа што Чикаго и Мајами останаа без права поради кршење на правилата) има десет кошаркари, меѓу кои првопласираниот Банчер и деветтопласираниот Сочан, роден во г. Соединетите држави. Повеќето се Французи – четири.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО