20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

На 1 јануари 2023 куната заминува во историјата

НАЈЧИТАНО

Хрватскиот парламент денеска со мнозинство гласови го изгласа Законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска.

Според хрватските медиуми, за гласале 117 пратеници, 13 биле против и 1 воздржан.

Еврото ќе стане официјална валута во Хрватска на 1 јануари 2023 година и ќе ја замени куната.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО