На четвртиот ден од Светското првенство 2023, ракометната јавност ја тресе голем скандал

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На четвртиот ден од Светското првенство 2023, ракометната јавност ја тресе голем скандал. Како што објави компанијата „Спортрадар”, а потоа и данската телевизија „Спорт ТВ”, судии местеле натпревари, а помеѓу се и најдобрите македонски арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Се работи за триесетина натпревари од 2016 во 2018 година, од Лигата на шампионите и од регионалната СЕХА-лига.

Македонската судиска двојка се сомничи за учество во лажирање резултат на натпреварот Кјелце од Полска со Веспрем од Унгарија на 15 октомври 2017 година во ЛШ. Натпреварот заврши без победник 32:32.

Исто така Начевски – Николов се посочени за учество во местење резултат за средбата од СЕХА меѓу Горење Велење (Совенија) – Целје Пивоварна (Словенија) 25:28 (полувреме 12:12) на 30 август 2017 година.

Помеѓу сомнителните натпревари е и гостувањето на Вардар кај Веспрем на 6 декември 2016 година (28:28, полувреме 12:12).

„Спортрадар” е компанија која анализира спортски податоци во обложувалниците, спортски федерации и медиумските компании.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img