More

  На удар се производителите на дроновите-камикази и тројца ирански генерали

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Брисел го замрзна имотот на иранските генерали и производители на беспилотни летала, обвинувајќи ги дека ја снабдувале Русија со беспилотни летала камикази. Европската унија усвои нов сет на санкции против иранските функционери и ентитетите за наводно снабдување на Русија со беспилотни летала „камикази“ користени против украинските сили во последните недели, пишува Мондо.

  И Москва и Техеран постојано ги негираа обвинувањата дека Иран ја снабдува Русија. По тридневни разговори, чешкото претседателство со Советот на ЕУ денеска објави дека новите санкции против Иран се одобрени „во рекордно време“. Мерките сега официјално стапија на сила откако беа објавени во Службениот весник на ЕУ, правниот регистар на регулативи на ЕУ.

  Санкциите ќе го замрзнат имотот на тројца ирански генерали и производител на дронови „Shahed Aviation Industries„. ЕУ тврди дека тие се одговорни за испораката на беспилотните летала Шахед-136 во Русија, која наводно ги преименувала во Геран-2 (Гераниум-2). Блокот вели дека е исто така подготвен да ги „прошири санкциите на уште четири ирански ентитети кои веќе се наведени во претходната листа на санкции“.

  Во меѓувреме, Москва тврди дека целото оружје што го користат руските војници на бојното поле во Украина, вклучително и беспилотните летала Геран-2, се од домашно потекло и постојано ги отфрла обвинувањата на американски, европски и украински официјални лица дека користат беспилотни летала испорачани од Иран. Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Русија набавила дури 2.400 дронови. Минатиот месец Украина ги прекина дипломатските односи со Иран поради наводна испорака на оружје за Русија. Во меѓувреме, Вашингтон го обвини Техеран дека ги прекршил условите од резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите Нации од 2015 година, со која ОН воведоа ембарго на иранскиот извоз на оружје.

  Техеран, исто така, негираше дека ѝ доставувал дронови од домашно производство на Русија. Врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, засега го исмева Западот тврдејќи дека иранските беспилотни летала се „опасни“, откако претходно ја отфрли програмата на земјата како пропаганден трик.

  Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан на Твитер објави дека телефонски разговарал со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, за ова прашање. Амир-Абдолахиан ги отфрли тврдењата дека Иран испраќа ракети и беспилотни летала во Русија како „неосновани“ и додаде дека земјата има „одбранбена соработка со Русија, но испраќањето оружје и беспилотни летала против Украина не е политика“.

  Официјални претставници на ЕУ велат дека блокот од 27 нации е решен да продолжи со санкциите во области како што се човековите права и војната во Украина и покрај веројатноста дека таквите мерки би можеле да поттикнат тензии со Техеран додека тој повторно преговара за меѓународниот договор за ограничување на иранската нуклеарна програма.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Погледнете што имаат да кажат научниците за комбинирање на кафе со малку млеко

  Не е тајна дека кафето е мал, секојдневен луксуз за повеќето луѓе во светот. Кафето е совршен изговор за дружење со пријателите, го подобрува...

  Истражување: Вашата крвна група може да влијае на ризикот од ран мозочен удар

  Луѓето со крвна група А имаат поголема веројатност да доживеат мозочен удар пред 60-годишна возраст во споредба со луѓето со други крвни групи, покажуваат...

  Почина Ќиро Блажевиќ

  Легендарниот хрватски селектор Мирослав Чиро Блажевиќ почина во Загреб на 88-годишна возраст по долго и тешко боледување.Блажевиќ почина откако долго се бореше со малигна...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img