More

  На Сонцето се појави огромна дамка со големина на четири Земји

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  На Сонцето се појави огромна дамка, која е голема колку четири Земји.

  Имено, како што информираат од Хрватското астрономско друштво, ова е време на поголема активност на Сонцето, а потоа на површината се појавуваат дамки. Не се работи за нешто што претходно не се знаело или за нешто чудно.

  „Последниве неколку дена нашата ѕвезда Сонце беше многу активна со рекорден број на дамки, но и точка со големина на Земјата која е на граница на видливост со голо око“, пишува Хрватскиот астрономски сојуз.

  „Имено, Сонцето има циклус на активност од единаесет години, а следната максимална активност треба да се случи во 2025 година, по што Сонцето повторно треба да се „смири“.

  Сончевите дамки и нивниот број се директен показател за сончевата активност, колку повеќе точки, толку е поголема активноста. Сончевите дамки се поладни места на површината на сонцето, кои ги нарекуваме фотосфера. Фотосферата има температура од околу 5.000 °C, додека дамките се места со температура од околу 3.500 °C“, пишува од астрономското здружение. „Темките на Сонцето се места каде што еруптира магнетното поле или магнетната сила на сончевото магнетно поле, што „диви“ во години на висока активност.

  Треба да се каже дека во следните две до три години треба да бидеме малку повнимателни околу изложувањето на сонце, бидејќи Сонцето „подобро ќе не стопли“. Енергетската криза на Земјата секако не влијае на фактот дека сонцето е „подобро“, се додава.

  На крајот со предупредување се огласи и Хрватското астрономско здружение.

  „ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во никој случај не гледајте во Сонцето без посебни филтри за ова, бидејќи може трајно да го оштетите видот или трајно да го изгубите видот“, напишаа тие.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img