На седмиот ден од позитивен тест, многу малку се заразни. Да ја скратиме изолацијата?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На седмиот ден од позитивен тест, многу малку се заразни. Да ја скратиме изолацијата?
Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата на крајот на минатата недела и препорачува пократок период на изолација. Инфектологот и раководител на работната група ДП3 за клинички третман и третман како дел од консултантската група, Татјана Лејко Жупанц, објаснува дека и овде размислуваат за намалување, но се уште не се одлучиле за тоа.

Европската агенција за лекови (Ема) минатата година објави дека Ковид-19, со доаѓањето на верзијата омикрон, се претвора од пандемија во ендемична болест со која човештвото може да живее.Самит на коалицијата на Брдо при Крање.
На почетокот на епидемијата, кога вирусот стана познат, правилата за тоа што треба да прават заразените брзо се променија. Доста пати дури и „преку ноќ“. Сегашните препораки се на сила од минатиот јануари.

Луѓето со симптоми на инфекција со коронавирус треба да останат дома и со тоа да го ограничат секундарното пренесување.

Изолацијата сè уште трае седум дена од почетокот на симптомите и знаците на болеста или седум дена од позитивен тест, по што може да се прекине доколку се исполнети два услови: лицето немало температура во последните 24 часа и 24. поминаа часови откако симптомите на болеста се подобрија и овластен давател на услуги треба да изврши брз антиген тест, негативен.

Во последниов период, доста пациенти имаат негативен тест по само пет дена, а симптомите исто така им исчезнале. Според правилата што важат овде и се поставени од Националниот институт за јавно здравје, тие мора да останат дома најмалку седми ден и потоа да ги исполнуваат условите наведени погоре. Во спротивно, тие мора да останат во изолација десет дена.

Минатата година имунологот др. Во интервју за N1, Алојз Ихан рече дека по седум дена од позитивен тест, многу малку се уште се заразни, „но многу луѓе се сè уште позитивни не само на почувствителниот PCR, туку и на тестот за антиген“.

СЗО ја скратува изолацијата во упатствата
Минатиот петок, Светската здравствена организација (СЗО) ги ажурираше своите упатства за справување со коронавирусот. Една од препораките е и скратување на изолацијата предвидена за болните. СЗО сугерира заразените со вирусот САРС-КоВ-2 да се изолираат пет дена доколку не почувствуваат никакви симптоми на болеста. Во ажурираните упатства, СЗО препорачува инфицираното лице предвреме да ја прекине изолацијата доколку брзиот антигенски тест е негативен. Во спротивно, доколку пациентот има симптоми, изолацијата се уште трае десет дена.

Инфектологот Татјана Лејко Жупанц се грижи за амбулантата за долгорочен ковидДенис Садиковиќ/Н1
Лејко Жупанц: Размислуваме и ќе разговараме
NIJZ изјави за N1 дека засега изолацијата ќе остане најмалку седум дена, а одлуката колку ќе трае е во рацете на експертите за заразни болести и советодавната група за следење на движењето на вирусот САРС-КоВ-2. или работната група за клинички третман и третман, која работи како дел од консултативна група.

Шефот на работната група „Работен пакет 3“ (како дел од консултантската група) и раководителката на љубљанската инфективна клиника, Татјана Лејко Жупанц, објаснија дека размислуваат за нови предлози и презентирале некои од нив, но имаат се уште не се усвоени измените.

„Постојат неколку можности. Според еден од нив, во случај на негативен тест, изолацијата би можела да биде прекината по пет дена, но потоа заразениот ќе мора да носи маска уште пет дена. Ова е потешко да се постигне“, ја претстави Лејко Жупанц загриженоста што ја имаат за тоа.

„Ќе разговараме, размислуваме за тоа, но сè уште ништо не е решено“, одговори таа, за тоа дали на следниот состанок на консултантската група ќе се разговара за скратување на изолацијата во случај на инфекција со коронавирус. ќе се одржи на 24 јануари.

Информациите за можни промени во времетраењето на изолацијата во случај на инфекција со коронавирусот кај нас се појавија веќе кон крајот на октомври минатата година. Тогаш работната група предводена од Лејко Жупанц одлучи дека нема доволно стручни основи за промена на времетраењето на изолациите, што може да се види од записникот на консултантската група, кој е објавен на веб-страницата на НИЈЗ.

Работната група за работниот пакет ДП3 долж Лејка Жупанц ја сочинуваат и Јанез Томажич, Бојана Беовиќ, Тадеја Котар, Тереза ​​Ројко, Тина Планкар Сровин, Матјаж Јереб, Рајко Салетингер, Барбара Кокошар Улчар, Татјана Мрвич, Матеја Логар и Н. Работната група работи како дел од консултативната група.

Приоритетни задачи се:

– воспоставување насоки за клинички третман за ковид-19

– соработка во ажурирањето на епидемиолошките упатства за професионалците и пошироката јавност

– соработка со консултативната група и други работни пакети

ЗЗЗС сакаше да ја укине задолжителната изолација на лето
Заводот за здравствено осигурување на Словенија (ЗЗЗС) веќе летото аплицираше за одлука за укинување на задолжителната изолација, особено ако поединецот нема симптоми. Како пример ги наведе Австрија и Норвешка.

Работната група потоа им одговори:

дека споменатите земји имаат повисока стапка на вакцинација, додека останатите земји имаат слични критериуми како Словенија.

„Не се знае точно зошто ја донеле таа одлука, бидејќи немало објаснување од струката. Секако, нивната стапка на вакцинација е за околу 20 проценти поголема од онаа во Словенија. Имајќи го тоа, треба да се нагласи дека тие рекоа дека оние кои се асимптоматски и позитивни сепак мора да носат маски кога се во контакт со други луѓе. Овде тие се потпираат на луѓето да земат белешка. Знаеме какви се препораките, така што дефинитивно сме на ставот дека изолацијата сепак е неопходна“, ја коментираше тогаш одлуката инфектологот Матеја Логар.

КОГА СЕ ЗАВРШУВА ИЗОЛАЦИЈАТА?
Очекуваниот период на изолација е најмалку 7 дена од почетокот на симптомите и знаците на болеста, доколку се појават во исто време
Поминаа 24 часа од нормализирање на телесната температура и подобрување на симптомите и знаците на болеста.
Ако болеста или покачената температура траат подолго, изолацијата соодветно се продолжува. На
лицата кои закрепнуваат од инфекција без симптоми се очекува да бидат изолирани најмалку 7 дена од
на позитивен тест за потврдување на инфекција со SARS-CoV-2.
На седмиот ден од изолацијата, тестирањето со тест за брз антиген (HAG) треба да се изврши на
до овластениот изведувач:
– Доколку ХАГ тестот е негативен, се известува избраниот личен лекар, кој
ја комплетира изолацијата. Во следните три дена се препорачува да се ограничи контактот со други луѓе,
особено со лица кои се изложени на ризик од потежок тек на Ковид-19 (стари, хронични пациенти,
имунокомпромитиран), правилна употреба на заштитна маска (хируршка или FFP2) и постојано
почитување на општите превентивни мерки за спречување на ширење на инфекцијата SARS-CoV-2
(хигиена на раце, кашлање, одржување на меѓучовечко растојание…).
– Доколку ХАГ тестот е позитивен, лицето продолжува во изолација и може да го повтори тестот до
крајот на 10-тиот ден. По ова време, изолацијата се прекинува дури и без да се изврши HAG тестот.
Изолацијата може да трае подолго ако текот на болеста е потежок, бара хоспитализација и во случај на имунолошки систем
нарушувања. Времетраењето на изолацијата го одредува личниот или лекарот што посетува.
И по завршувањето на изолацијата, продолжете да ги следите општите превентивни мерки за превенција
ширење на инфекцијата SARS-CoV-2.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img