22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

На претседателот на Перу му е забрането патување во странство

НАЈЧИТАНО

Перуанските парламентарци го принудија претседателот Педро Кастиљо да остане во земјата оваа недела за да се справи со кризата.

Кастиљо имаше намера да отпатува во Колумбија на инаугурацијата на новиот претседател Густаво Петро, ​​но парламентот го спречи да го стори тоа бидејќи земјата моментално е без влада, а се очекува новиот кабинет да положи заклетва во петок.

Иако на функцијата е само една година, Кастиљо веќе двапати се соочи со импичмент, а некои адвокати го повикаа и во овој случај.

Во средата, четвртиот премиер назначен од Кастиљо неочекувано поднесе оставка, а јавното обвинителство отвори пет кривични истраги против овој земјоделец и поранешен учител, меѓу кои и за можно попречување на правдата поради разрешување на министерот за внатрешни работи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО