4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

На Попова Шапка има снежна покривка од 60 сантиметри, во Маврово 10, а осум во Лазарополе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На Попова Шапка има снежна покривка од 60 сантиметри, во Маврово 10, а осум во Лазарополе, соопшти УХМР.

Најмногу дожд, пак, во изминатотото деноноќие наврна во Демир Капија 19 литри на метар квадратен, во Маврово 15 и во Охрид – 9 литри.

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, кои попладне и во текот на ноќта на повеќе места ќе бидат обилни (над 30 л/м2). На планините, а попладне и на некои повисоки места ќе има врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12 степени.

Во Скопје облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни попладне и во текот на ноќта. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец, кој повремено ќе засилува. Максималната температура ќе достигне 10 степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img