20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

На Новак без борба во четвртфиналето, на Мари му се слоши

НАЈЧИТАНО

Енди Мари и Новак Ѓоковиќ сепак нема да играат во четврток на Мастерсот во Мадрид бидејќи на Британецот му се слошило. Тоа значи дека Новак ќе оди во четвртфиналето без борба.

Според Твитер профилот на мастерсот во Мадрид, Енди Мари поради болест не може да излезе на теренот на Маноло Сантана, а неговиот дуел со Новак Ѓоковиќ е откажан. Српскиот тенисер оди директно во четвртфиналето каде го чека подобриот од дуелот Хуркач – Лајовиќ.

Мари и Ѓоковиќ не играат еден против друг многу долго време. Последен пат беа на теренот во 2017 година во Доха, кога српскиот тенисер победи со 2:1, а потоа имаше големи проблеми за Шкотланѓанецот кој имаше повеќе операции и многу тешко враќање на теренот. Во последно време имаше многу пех, но во Мадрид доби две големи имиња – Тим и Шаповалов.

За жал, Енди Мареј не може да оди на стадионот Маноло Сантана поради болест 😔

Ви посакуваме брзо закрепнување, @andy_murray! 😘

🏟️ Наместо тоа, Андреј Рубљов и Даниел Еванс ќе го отворат денот на централниот терен. pic.twitter.com/0QdLyh7qhl

– #MMOPEN (@MutuaMadridOpen) 5 мај 2022 година
Нема сомнеж дека овој тениски класик се чекаше многу долго и требаше да биде уживање за љубителите на тенисот, бидејќи прашањето беше дали Енди и Новак некогаш повторно ќе се сретнат.

Организаторите на турнирот најавија и дека дуелот меѓу Рубљев и Еванс сега ќе биде префрлен на централниот терен, па ќе го отворат четврток на турнирот во главниот град на Шпанија.

Мастерсот во Мадрид можете да го следите во Спортскиот клуб со SBB или ако сè уште не сте корисник на услугите на SBB – преку апликацијата EON со EON пакети надвор од мрежата на SBB кои се достапни преку кој било Интернет во Србија. Спортскиот пакет ЕОН е достапен за 799 динари, без договорна обврска во следните 30 дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО