9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

На места силно невреме, гром удрил во куќата и повредил маж

НАЈЧИТАНО

Корушка и Штаерска денеска ги отстрануваат последиците од невремето во четвртокот, кое главно беше одбележано со силен ветер, врнежи и истрели. Во Сподња Полскава во општина Словенска Бистрица гром удрил во станбена куќа, при што станарот се здобил со повреди, поради што во моментов се наоѓа на лекување во Универзитетскиот клинички центар Марибор.

Како што соопшти денеска полициската управа Цеље, дрво паднало врз автомобил во месноста Горњи Град, за среќа возачот не е повреден. Во месноста Радељ об Драви сообраќајот бил попречен од дел од покривот, кој бил однесен од ветерот. На многу други патни правци на подрачјето на Полициската управа Цеље, сообраќајот беше попречен и поради земја и песок на коловозите, како и поради паднати дрвја.

На подрачјето на општината Чрна на Корошкем најмногу проблеми имало поради свлечиштето кое околу два часа го затворило главниот пат од Чрна кон Слемен. Силните ветрови урнаа и некои дрвја таму, едно во центарот на Черна, а денеска работниците веќе почнаа да ги отстрануваат последиците од невремето на макадамските патишта, изјави за СТА градоначалничката на Чрна на Корошкем, Романа Лесјак.

И од полициската управа Цеље денеска соопштија дека во четвртокот нешто по 22 часот добиле известување дека Св. Напуштена помошна зграда се запали во Примож на Похорје во општина Вуженица. Пожарот уништи дел од работната механизација и сточна храна. Причината за пожарот се уште не е потврдена, но според полицијата, голема е веројатноста дека тој бил предизвикан од гром. Полициски службеници и денеска продолжуваат со увид на местото на пожарот.

Според информативниот центар, се запалила доградба со димензии 12 на 25 метри, а пожарот бил изгаснат од пожарникари волонтери од Вуженица, Мута и Вухред.

Исто така, во областа на Регионалниот информативен центар Марибор, пожарникарите мораа да отстранат неколку паднати дрвја по невремето во четвртокот и да помогнат во испумпувањето на метеорската вода од некои објекти.

Во општина Хоче-Сливница со фолија е покриен покривот на две куќи и една фарма, изложена од ветрот. Според градоначалникот Марко Соршак, ветерот соборил поголемо дрво на државниот пат и делумно на патот со четири ленти што води кон автопатот, но пожарникарите брзо дејствувале и го исчистиле патот. Според Сообраќајниот информативен центар за државни патишта, сообраќајот на патниот правец Руше-Ловренц на Похорју се уште се одвива наизменично еднонасочно поради свлечиште кај Фала.

Во Сподња Полскава во општина Словенска Бистрица гром удрил во станбена куќа, при што станарот се здобил со повреди, поради што во моментов се наоѓа на лекување во Универзитетскиот клинички центар Марибор. Командантот на локалната цивилна заштита Бранко Хојник денеска за СТА изјави дека опремата во куќата е тешко оштетена, па зградата не е соодветна за живеење. На резидентот ќе му биде обезбедено привремено сместување по враќањето од болница.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО