7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

На Матејушка беше подигнато знаме со виножито

НАЈЧИТАНО

Во петокот на јарболот кај Матејушка во Сплит беше подигнато знаме во боја на виножито по повод 11. Сплит прајд, кој е закажан за 16 јули годинава.

„Ова подигање на знамето на виножитото е последната најава на Сплит Прајд, каде очекуваме околу 600 учесници“, изјави Николина Баниќ, координатор на настанот.

Таа додаде дека чинот на подигање на знамето на Матејушка создава чувство на сигурност кај ЛГБТ популацијата во Сплит.

„На овој начин се создава чувство на прифаќање во нашиот град“, додаде Баниќ.

Таа, исто така, рече дека подигањето на знамето на виножитото денес испраќа порака во пресрет на претстојниот музички фестивал Ултра дека Сплит е инклузивен град и сите се добредојдени.

При подигнувањето на знамето, група активисти носеа испечатени транспаренти кои ги комбинираа во порака: „Бараме пристап до крводарителство под исти услови, регулирање на здравствената заштита за транс лицата, медицински потпомогнато оплодување за сите, вклучување на ЛГБТИК луѓето во стратешки документи, применувајте ги законите“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО