16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

На Косово името на селото било пречкртано на српски, поставена е таблата на ОВК

НАЈЧИТАНО

На Косово името на селото било пречкртано на српски, поставена е таблата на ОВК
Во населбата Кишница кај Грачаница на Косово, каде е поставена двојазична табла со назнака тоа етнички мешано место, името на српски јазик е пречкртано со црно, соопшти Канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија.

Истовремено, на патот од српскиот дел на Кишница до делот населен со Албанци, поставена е табла со ознака „Ослободителна војска на Косово“.

Според соопштението на Канцеларијата, ова претставува очигледна закана насочена кон српскиот народ.

„Нема сомнеж дека ова е уште една провокација во режија на Албанците, кои ги обединува антисрпската политика на Приштина и Албин Курти, чија основна цел е да ги протераат сите Срби од Косово“, посочуваат од Канцеларијата за Косово и Метохија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО