-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

На ЕУ и треба сопствен буџет, велат научниците и граѓаните

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

ЕУ, како и владите членки, треба да има буџет што би можел да се искористи за стабилизирање на економијата по потреба, порачаа мнозинството граѓани, академици, институти и здруженија на јавната дебата организирана од Европската комисија.

Во моментов ЕУ има буџет кој главно се фокусира на изедначување на животниот стандард и заедничко трошење во неколку сектори, што се договара на секои седум години по долга и напорна дебата.

„Повеќето испитаници го поддржуваат воспоставувањето централен фискален капацитет на ЕУ, особено за цели на макроекономска стабилизација“, се вели во извештајот на комисијата за јавната расправа во понеделникот.

Од 225 валидни одговори, повеќе од една петтина се испратени од граѓани, една петтина од академската заедница и еден од синдикатите, а на дебатата се јавија и голем број невладини организации и институти, покажуваат податоците.

Учесниците во дебатата сакаат европските регулативи да бидат поподдршка на економскиот раст, социјалната политика и борбата против климатските промени, заедно со одржливиот јавен долг, објави Комисијата.

Најголем дел од одговорите дојдоа од Италија, потоа Белгија, а не заостануваат Франција и Германија, соопшти комисијата, потсетувајќи дека минатата година започнаа онлајн дебата, барајќи мислење за фискалната рамка на ЕУ.

Економистите долго време сметаат дека заедничкиот европски буџет е неопходен противтежа на единствената монетарна политика што ја спроведува Европската централна банка, но владите имаат поинаков став.

Земјите на ЕУ досега се спротивставуваа на промените бидејќи тоа би значело префрлање на голем дел од нејзиниот суверенитет на ЕУ, поблиска буџетска соработка и, најверојатно, редовно заедничко задолжување и нови приходи од буџетот на ЕУ за отплата на заедничкиот долг.

Минатата година, ЕУ одлучи за заеднички долг од 800 милијарди евра за обнова на економијата од пандемиската криза преку инвестирање првенствено во дигитализација и зелени проекти.

Истакнаа и дека издавањето заеднички обврзници е исклучок, потсетува Ројтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img