-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

На европските претставници им е срам затоа што Македонија го сменила името на државата, а ЕУ не го испорачала ветеното кон РС Македонија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На европските претставници им е срам затоа што Македонија го сменила името на државата, а ЕУ не го испорачала ветеното кон РС Македонија, рече Шефот на државата Стево Пендаровски вечерва во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21.

– Нив им е срам што државата која го промени своето име е единствена во светот, се уште не може да почне, не пак да заврши, преговори. Срам им е, не што ние чекаме 17 години, туку што чекаме со небулозни образложенија, надвор сме со небулозни образложенија. Ние имавме референдумско прашање во кое и ЕУ беше спомната еднакво и веднаш до НАТО членството – вели Пендаровски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img