17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

На Германија и недостасуваат повеќе од 5.500 работници, што е работа за повеќето

НАЈЧИТАНО

До 1 јуни, Германија ги укина речиси сите ограничувања за пандемијата, вклучително и туризмот. Веќе е јасно дека луѓето кои сакаат повторно да летаат слободно на одмор и немањето работници на аеродромите гарантираат општ хаос.

До 1 јуни, Германија ги укина речиси сите ограничувања за пандемијата, вклучително и туризмот. Веќе е јасно дека луѓето кои сакаат повторно слободно да летаат на одмор и недостатокот на аеродромски работници гарантираат општ хаос Поради пандемиската криза, аеродромските оператори масовно отпуштаат работници – истите што сега ги пропуштаат насекаде, од контроли на патници до одржување. авиони за персонал, до контрола на летот, пишува списанието Fenix.

„Патничките услуги се насекаде со недостиг од работници, сега има околу 20 проценти помалку персонал на земја отколку пред пандемијата. Ова може да создаде хаос за време на сообраќаен метеж, особено при пријавување, товарење багаж и проверка на безбедноста“, изјави Ралф Бејзел, директор на Асоцијацијата на аеродроми (ADV), пренесува ДПА.

Се проценува дека на аеродромите низ Германија ќе им требаат уште околу 5.500 работници. Велика Британија е веќе во немир, со стотици откажани летови и преполни терминали, додека владата и воздухопловната индустрија разменуваат обвинувања за вина. „Во последните две години вработените масовно си заминаа, а сега е речиси невозможно да се најде персонал“, изјави портпаролот на синдикатот GMB за Би-Би-Си.

Во Германија, многу работници се префрлија на логистички компании во времето на пандемијата, рече Томас Рихтер од ABL Land Services.

Ниту во авиокомпаниите ситуацијата не е подобра. Евтиниот Easyjet веќе одлучи да направи драстичен чекор: последните седишта во сите авиони Ербас А319 се укинуваат во британската флота. Шест помалку значи дека на авионот повеќе не му требаат четири стјуардеси, туку три – за преостанатите 150 патници, во согласност со прописите за безбедност.

Гужвите на аеродромите во Германија веќе почнаа. Долгите редици се веќе вообичаени во Дизелдорф, Берлин и Франкфурт. Во Дизелдорф контролата на патниците најчесто ја врши приватна агенција наместо федералната полиција.

Синдикатот Верди очекува проблеми бидејќи вработените се веќе исцрпени – петтина од нив моментално се на боледување“, вели Озај Тарим од Верди.

Аеродромот во Франкфурт, како и аеродромот во Амстердам, најавија дека ќе откажат одредени летови за да се истоварат. Превозниците, се разбира, се револтирани и бараат компензација.

Во меѓувреме, холандската KLM престана да продава билети за одредени летови, оставајќи простор за пререзервирање на некои патници.

Небото над Европа е исклучително живо, и покрај војната во Украина и рекордната инфлација, а патничкиот сообраќај е особено силен. Во неделата од 23 до 29 мај, имало повеќе од 28.100 летови дневно, речиси 86 отсто од обемот пред пандемијата, според податоците на Еуроконтрол.

Луфтханза во моментов планира да врати 95% од кратките летови во Европа од пред три години, а нејзината подружница Еуровингс планира да го промени балансот.

Фрапорт, операторот на аеродромот во Франкфурт, отпушти околу 4.000 луѓе за време на пандемијата, а повеќе останаа во потрага по подобра работа. Пазарот на труд во и околу градот сега е пуст и речиси е невозможно да се најдат потребните 1.000 работници.

„Да се ​​најдат повеќе од 100 работници месечно? Тешко е“, изјави шефот на Фрапорт, Стефан Шулте.

Пречка е и да се проверат луѓето кои испорачуваат храна за мала плата и го пакуваат багажот во авиони на ветер и дожд. Кои се тие, што правеле претходно и колку се доверливи – на безбедносните служби им се потребни и до шест недели за да го проверат секое од овие луѓе.

Дополнително, секој кој живеел во странство повеќе од шест месеци во последните пет години мора да докаже дека не бил кривично гонет, а потенцијалните работници од други земји честопати тешко се добиваат.

Бидејќи кризата е глобална, Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA) предлага глобална стандардизација на обуката – така што персоналот и пилотите на земјата можат да добијат работа насекаде. Предлагаат и поедноставна проверка на потенцијалните вработени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО