-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

На власта ѝ се брза да се изгласа францускиот предлог во Собранието?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пратениците на владејачкото мнозинство, како и на партиите кои го поддржуваат т.н. француски предлог, нема да се јавуваат за збор на собраниската седница на која ќе се расправа за Информацијата за преговарачката рамка на Македонија со ЕУ, која произлегува од предлогот на француското претседавање со Унијата.

Ова за Плусинфо го истакна извор од редовите на опозицијата, кој вели дека на власта ѝ се брза што е можно порано на дневен ред да дојде гласањето во собраниската сала и Информацијата да се прифати.

Пратениците противници на францускиот предлог немаат многу алатки на располагање, во обидот да развијат дебата со пратениците од власта, иако се очекува сите да се јават за збор.

Сепак, нашиот извор претпоставува дека и покрај планот на власта седницата да трае што е можно пократко, мали се шансите таа да заврши денеска, па дури и доколку биде пролонгирана до раните утрински часови. Реално е да се гласа за Информацијата утре, иако теоретски расправата може да трае и до сабота.

Веќе е потврдено дека во 13 часот на Парламентот ќе му се обрати претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, а потоа, во рамки на 81 седница на Собранието за извештајот ќе зборува премиерот Димитар Ковачевски. Потоа на пратениците ќе им биде овозможено да се изјаснат за предлогот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img